Spotkanie DKK w Filii nr 14

15 września 2023 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 14 rozmawiałyśmy o książce „Zanim wystygnie kawa” japońskiego producenta i dramaturga Toshikazu Kawaguchiego.

Autor opisuje klimatyczną kawiarnię w Tokio ukrytą w małej bocznej uliczce, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie. Jest wiele warunków tej podróży, ale najważniejsze jest to, aby wrócić zanim wystygnie kawa.

Chyba każdy z nas chciałby czasem mieć możliwość odbycia podróży w czasie. Zastanawiałyśmy się, z kim chciałybyśmy się spotkać w przeszłości. Co ciekawe były też osoby, które chciałyby przenieść się do przyszłości.

Wartością tej książki jest na pewno inspirowanie czytelnika do zastanowienia się, czy było coś w mojej przeszłości, co było ważne, a tego nie powiedziałam, nie zrobiłam. Podobała nam się zasada, że te spotkania, co prawda nie zmieniają teraźniejszości, a jednak zmieniają nas – dają ulgę.

Lektura była różnie odebrana przez uczestniczki spotkania, dla części to wartościowa i poruszająca historia, dla innych lekka książka na wakacje.