Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 18 kwietnia 2013 r. Rozmawialiśmy o książce Marii Nurowskiej „Drzwi do piekła”.

 „Piekłem” staje się więzienie dla kobiet. Każda z nich zostaje uwikłana w różnorodne, skomplikowane zależności oparte na więziennych zasadach życia – władzy, hierarchii. W celi spotykają się różnorodne osobowości od brutalnych, prymitywnych do … ułożonych, pobożnych. Każda z więźniarek musi odnaleźć swoje miejsce.

Daria znalazła się w więzieniu z powodu zabójstwa męża. Zbrodnię popełniła w afekcie, z miłości. Jako 20-letnia dziewczyna zakochała się w starszym mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego . Widział w niej zarówno zdolną pisarkę jak i interesującą kobietę. Tworzyli związek trudny. Daria półsierota, wychowana przez babkę i prawosławnego księdza nie potrafiła odnaleźć się w związku. Małżeństwo zamieniło się w perwersyjną grę. Edwardw czasach komunizmu stawał po obu stronach walczących stron. Wyrządzone zło usprawiedliwiał „wyższym dobrem”. Tak skomplikowana sytuacja, relacje małżeńskie nie wytrzymały … Dla Darii ostatecznie więzienie stało się również miejscem, gdzie dzięki relacji inną kobietą odnalazła drogę do siebie … Książka wzbudziła duże zainteresowanie Pań z Klubu, spowodowała ożywioną dyskusję na tematy trudne, niekiedy niemożliwe do skorygowania…

W maju zapraszamy do dyskusji o książce Grażyny Jagielskiej „ Miłość z kamienia ”.