12.04.2011

Słowa, dźwięki, obrazy, smaki, czyli o motywacjach czytelniczych dzieci: warsztaty dla moderatorów DKK 11 kwiecień 2011 r., Warszawa

11 kwietnia 2011 roku moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski spotkali się w Instytucie Goethego w Warszawie na warsztatach poświęconych metodom motywowania dzieci do czytania książek. Kluby północnej części województwa lubuskiego reprezentowały: Paulina Kmiecik z WiMBP w Gorzowie Wlkp. i Natalia Januszkiewicz z BPMiG w Sulęcinie. Obie na co dzień pracują w Oddziałach Dziecięcych i moderują spotkania dyskusyjne o książkach. Zajęcia poprowadziła Claudia Rouvel z Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w Berlinie. Tłumaczyła na język polski Elżbieta Kalinowska z Instytutu Książki.

Warsztaty składały się z czterech modułów:

 • „Cały świat pięciu zmysłów”, czyli obrazy jako inspiracja do myślenia, mówienia
  i opowiadania oraz wstęp do tekstów literackich
 • „Ładnie tu pachnie”, czyli niesamowite miejsca, fascynujące zwroty akcji, ironiczne zabawy
 • „Zbliż się, przyjrzyj się dokładnie”, czyli symboliczne przedmioty, ulubione gatunki, widoczne kombinacje
 • „Słuchaj”, czyli słyszalne zaklęcia, możliwe wejścia, motywacje czytelnicze
 •  

  Prowadzenie zajęć w małej grupie (dwie osoby z każdego województwa) sprzyjało pokonywaniu barier w komunikacji i otwieraniu się zarówno na siebie nawzajem jak i na nowatorskie metody realizacji warsztatowych zadań. Trenerka potrafiła stworzyć przyjazną atmosferę na szkoleniu i szybko zintegrowała uczestników. Pozwoliło to na efektywne przeprowadzenie dużej liczby zajęć praktycznych. Uczestnicy chętnie ze sobą współpracowali i z entuzjazmem oraz zaangażowaniem wykonywali zadania. Różnorodność ćwiczeń pozwoliła uczestnikom sprawdzić swoje dotychczasowe umiejętności, a także poznać zupełnie nowe formy pracy z dziećmi.

  Wiele emocji, aktywności twórczej i … śmiechu wyzwoliła w uczestnikach gra „tabu”, polegająca na opisywaniu słów bez nazywania. Słowa przestawiane więc były za pomocą pantomimy, piosenki czy opisu werbalnego. Pierwsze litery odgadniętych wyrazów utworzyły hasło przewodnie całych warsztatów: ŚWIAT. Wszystkie późniejsze ćwiczenia miały na celu zaprezentowanie metod wprowadzania dzieci w świat książek poprzez różne zmysły: słuch, wzrok, węch, smak czy dotyk. Dzieci bowiem w ten sposób szybciej postrzegają, kojarzą
  i zapamiętują to co ich otacza, a przez to również lepiej rozumieją literaturę.

  Szkolenie wyzwoliło w bibliotekarzach dobrą energię, kreatywność i pobudziło do twórczego działania. Z pewnością pokazało szeroki wachlarz  możliwości uatrakcyjnienia spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki poprzez wprowadzenie literackich zabaw opartych o poznawanie zmysłowe.

   

  Oprac. Anna Królewicz – Spętany, koordynator wojewódzki DKK

                                 Paulina Kmiecik, Oddział Dziecięcy WiMBP w Gorzowie Wlkp.

   

   

  Warsztaty zorganizowano ze środków Instytutu Książki
  w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki