Rzecz o Iwaszkiewiczu

Wnętrze biblioteki. Prowadzący spotkanie pan Janusz Dreczka stoi przed osobami siedzącymi w kilku rzędach. W ręku trzyma tomik wierszy. W tle regały z książkami.

23 lutego 2024 r. w Filii nr 8 miało miejsce spotkanie literackie zorganizowane z okazji 130 rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza – poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty i tłumacza. Spotkanie z naszymi czytelnikami poprowadził Janusz Dreczka.

Zgromadzeni goście obejrzeli przygotowaną specjalnie na ten wieczór literacki prezentację „Ostry ból w sercu. Rzecz o Jarosławie Iwaszkiewiczu”. Poprzedziły ją odczytane przez prowadzącego fragmenty tomiku poetyckiego Tadeusza Różewicza „Matka odchodzi”, które wprowadziły nas w atmosferę wieczoru.

Następnie poznawaliśmy postać Iwaszkiewicza nie tylko poprzez jego utwory, ale również przez to, jak widzieli go inni twórcy oraz krytycy literaccy: Stefan Kisielewski, Czesław Miłosz, Anna Król, Łukasz Maciejewski, Paweł Majewski.

Marek Radziwon, polski krytyk teatralny i literacki napisał o artyście: „Wielu widzi w Iwaszkiewiczu tylko figurę oficjalną, symbol PRL-u, pisarza i działacza, który szedł z prądem. Inni dostrzegają negocjatora, człowieka mądrej ugody. Dla jednych to stary klasyk, skamandryta, dla innych jeszcze wrażliwy poeta wspaniałych późnych wierszy. Niektórzy zobaczą wyniosłego pana na Stawisku, innym bliski będzie smutny człowiek, który nie potrafi się pogodzić ze starością. Po trzech tomach jego dzienników widzimy, że każda z definicji oddzielnie pozostaje na poziomie półprawd i Iwaszkiewicza nie objaśnia. (…) Iwaszkiewicz jest wszystkim naraz”.

Swoją fascynację twórczością Iwaszkiewicza zaprezentował również sam prowadzący, czytając kilka wierszy swojego autorstwa.

Bardzo dziękujemy panu Januszowi za tak ciekawie poprowadzone spotkanie oraz za stworzenie niecodziennego nastroju skłaniającego do refleksji. Mamy nadzieję, że w tym gronie spotkamy się z naszymi czytelnikami jeszcze nie raz.

Tekst i zdjęcia: Anna Jamroz-Fleischer