Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 4 (75) / 2018

12 grudnia 2018 r. w Sali im. Zdzisława Morawskiego w Bibliotece Herberta odbyła się promocja jubileuszowego, 75. numeru „Pegaza Lubuskiego”.

12 grudnia 2018 r. w Sali im. Zdzisława Morawskiego w Bibliotece Herberta odbyła się promocja jubileuszowego, 75. numeru „Pegaza Lubuskiego”. Kolorowe światełka, zapach świerkowych gałązek i pierników, wbrew pogodzie, zwiastowały Boże Narodzenie. Podobnie jak i grudniowy „Pegaz”, pełen literackich odniesień do nadchodzących świąt. Przewodnikiem po piśmie był redaktor naczelny Ireneusz K. Szmidt.

Jerzy Alski, poproszony o komentarz do swojego eseju „Pod choinkę”, udowodnił tezę, że człowiek czytający może żyć dłużej, niż mu to pisane. A dowód? – pisarz tworzy opowieść, nowy świat, czytelnik żyjąc tą opowieścią, w jej świecie, nabywa czas opowieści, wchłania go, a zatem żyje dłużej, wzbogacony o ten czas. A zatem czytajmy jak najwięcej!

Następnym punktem wieczoru była głośna lektura zamieszczonych w „Pegazie” utworów. Miłośnicy literatury usłyszeli je w autorskiej interpretacji Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt, Romana Habdasa i Krystyny Caban, która podzieliła się też swoimi refleksjami nt. Literackich Spotkań w Pół Drogi, które odbyły się 27 listopada w gorzowskim Klubie „Jedynka”.

Hanna Kaup, otwierając blok tematyczny Gorzowskie Echa 100-lecia Niepodległości, z dziennikarską pasją zarekomendowała i zaprosiła na promocję kolejnego numeru biuletynu „Łączą Nas Ludzie i Miejsca”, w którym nakreśliła sylwetki nietuzinkowych postaci, często bohaterów, jak gen. Stanisław Maczek czy gorzowianin Henryk Szulżyński, żołnierz AK. Z kolei Barbara Adamiszyn (wg słów redaktora naczelnego – prawdziwa „skarbnica wiedzy” o historii naszego miasta) przeczytała wspomnienie „Majówka”, w którym uwieczniła narodowe śpiewanie pieśni patriotycznych, a Zenon Cichy – wierszem „Wigilia 1981” – cofnął słuchaczy w czasy stanu wojennego.

I czas na debiut i na kolejną podróż w czasie, tym razem do przyszłości, w którą zabrał słuchaczy Filip Praski, pisarz science fiction, z zawodu dziennikarz, który tłem swoich futurystycznych opowieści uczynił m.in. Gorzów.
Krystyna Kamińska, jako stała recenzentka regionalnych nowości wydawniczych, zwróciła uwagę na najciekawsze, godne polecenia pozycje, jak prozatorski debiut Marka Ratajczaka „Zanim skoczysz do rzeki”, „Listy do praprawnuka” Jerzego Gąsiorka czy wydany nakładem WiMBP zestaw bibliograficzny „Bronisława Wajs Papusza”.

Ze swoją nową książką poetycką „Zatrzymać z czasu chwile” przyjechał również ksiądz Jerzy Hajduga z Drezdenka. Tradycyjnie już, jak co roku, wygłosił homilię – tym razem apel, aby oderwać się od wirtualnego świata komputerów i smartfonów i prawdziwie, rodzinnie uczestniczyć w świętach Bożego Narodzenia. Na zakończenie duchowy przewodnik pegazowiczów, nawiązując do pięknego staropolskiego zwyczaju, obdzielił wszystkich wigilijnym opłatkiem, po czym nastąpiła spontaniczna wymiana świątecznych życzeń.

Ostatnim punktem grudniowego spotkania była pochwała wigilijnych pierogów w autorskiej interpretacji, również śpiewanej, satyryka Ferdynanda Głodzika.

Anna Sokółka