Promocja książki o ruchu ludowym

Promocja książki „Ruch ludowy na Ziemi Lubuskiej 1945-2010” ściągnęła do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej około setki zainteresowanych. To pierwsza książka o historii ruchu ludowego na naszych ziemiach.
„Ruch ludowy na Ziemi Lubuskiej 1945-2010” to pokłosie konferencji naukowej o tym samym tytule. Odbyła się 15 listopada 2012 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie. Miała przedstawić stan badań nad historią ruchu ludowego oraz zmierzyć się z próbą analizy przemian ekonomicznych, społecznych i kulturowych, na terenie naszego województwa w minionym 65-leciu. Po roku światło dzienne ujrzała publikacja książkowa, w której znajdują się nie tylko zebrane referaty dotyczące tematu konferencji, ale też – na co organizatorzy i wydawcy zwracali szczególną uwagę – 56 biogramów lubuskich ludowców i sześć wspomnień.
Spotkanie zorganizowane 23 stycznia – podobnie jak konferencję – rozpoczął i poprowadził dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Edward Jaworski.
Do gmachu książnicy zjechali się działacze PSL z całego województwa. Była prezes Zarządu Wojewódzkiego Jolanta Fedak PSL, był wicewojewoda Jan Świrepo, wicemarszałek Maciej Szykuła, starosta gorzowski Józef Kruczkowski czy burmistrz Sulęcina Michał Deptuch.
Spotkanie promujące wyjątkową książkę miało równie wyjątkowy charakter, było refleksją nad przemijaniem i potrzebą zachowania w piśmie tego, co pozostawiają po sobie działający na ziemi lubuskiej ludowcy. Tę potrzebę szczególnie podkreślał Kazimierz Suproniuk, wspominając kolegów, którzy odeszli w minionym roku, a szczęśliwie zdążyli pozostawić po sobie wspomnienia.
W książce znalazły się również referaty z konferencji zorganizowanej przed rokiem. Wśród nich m.in. dr. Krzysztofa Wasilewskiego z WiMBP, który przedstawił historię dawnej i współczesnej gorzowskiej prasy rolniczej oraz dr. Piotra Klatty z PWSZ o problematyce konfliktów między starymi i nowymi mieszkańcami wsi na przykładzie gminy Kłodawa.
Książka dostępna jest w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.
Tekst: Hanna Kaup

(Źródło: e-gorzowska.pl)