09.10.2016

Odnalazłem siebie na drugim peronie…

8 października 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Ośnie Lubuskim odbyło się spotkanie poetyckie z poetą, prozaikiem Tomaszem Przybyłko.

W muzyczno – słownej formie młody, obiecujący twórca przedstawił swoje teksty poetyckie, których ilustracją muzyczną stały się utwory uznanego kompozytora Rafała Borkowego. Tomasz Przybyłko zaprezentował się jako artysta o interesującym, refleksyjnym, poetyckim spojrzeniu na otaczającą go rzeczywistość, które kształtuje się pod wpływem trudnej, pełnej napięć przeszłości. Wielowątkowa, niełatwa twórczość nakłania do głębokich przemyśleń, do chwili oderwania od codziennej gonitwy w kierunku dostrzeżenia drugiego człowieka, jego pragnień tak niezmiernie podobnych do naszych. Temat miłości, przemijania i nadziei przeplata się ludzką potrzebą zaopiekowania się słabszymi, bycia jednocześnie dostrzeżonym i objętym uwagą innych. Człowiek nie powinien pozostawać sam, a potrzeba wspólnoty odczuwania staje się dzięki poezji coraz bliższa.

W twórczości Przybyłki dostrzec można spontaniczność połączoną z ekspresją prawdziwie szczerych uczuć. Stąd w jego wierszach wiele niedomówień, przestrzeni czekającej na dopowiedzenie. Naturalny tok myśli ubrany w słowno – muzyczny przekaz staje się rodzajem wspólnej terapii, próbą przekazania sprzecznych uczuć i potrzebą dzielenia się pragnieniami uzyskania wewnętrznego spokoju. Krótkie formy, odległe porównania dążące do poszukiwań nowych źródeł inspiracji. Dostrzegania innej estetyki świata w kontemplacji maleńkich elementów naszego otoczenia.

 

Pozwól się pozbierać

Przychodź z historią o Tobie

Dla mnie miej

Szyfr

Klucz

 

Siłę odbioru potęgowała aktorska, bardzo emocjonalna recytacja treści utworów, która zachwyciła odbiorców. W trakcie trwania przedstawienia można było dotrzeć swoistą relację między pisarzem a słuchaczami opartą na biograficznych wątkach zaczerpniętych z życia autora. Tomasz Przybyłko pochodzi z Ośna Lubuskiego, tu spędził swoją wczesną młodość. W Miejskim Domu Kultury stawiał swoje pierwsze sceniczne kroki jako recytator (uczestnik wielu konkursów) i aktor. W jego poezji odnaleźć można liczne nawiązania do korzeni, szczególnie do silnej więzi rodzinnej łączącej go z ojcem. Z rozmowy z autorem dowiadujemy się o jego dalszych planach twórczych. Obecnie pisarz przygotowuje się do wydania swoich utworów poetyckich i tomu opowiadań. Przyjazd autora był nie tylko sentymentalną podróżą o rodzinnego miasteczka, ale zaowocował też nawiązaniem współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki w Ośnie Lubuskim. Twórca przekazał do DKK niektóre ze swoich opowiadań, które nie zostały jeszcze wydane, w celu poddania ich krytyce literackiej, niezmiernie ceniąc sobie uwagi czytelników nie związanych z czynną twórczością literacką. Z tym większą niecierpliwością oczekujemy na dalszy owocny rozwój kariery pisarskiej młodego twórcy.

 

K. Jagiełło