“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 114

Wykład Wawrzyńca Zielińskiego: „Gorzowskie rzeki – przeszłość i przyszłość”; 2 września 2014 roku.

Pierwsze powakacyjne spotkanie z dziejami Nowej Marchii otworzyła wystawa oraz prelekcja Wawrzyńca Zielińskiego poświęcona przeszłym i przyszłym związkom Gorzowa z dorzeczem Odry. Oba wydarzenia zorganizowane zostały w ramach ogólnopolskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.

Szanownego gościa oraz liczne grono słuchaczy powitał dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Pan Edward Jaworski. W krótkim przemówieniu przedstawił sylwetkę związanego od 1986 roku z Gorzowem zasłużonego lokalnego przedsiębiorcy, prywatnie wielkiego pasjonata historii, kolekcjonera przedmiotów dotyczących miasta i regionu. Wykład poprzedziła także uroczysta ceremonia podpisania dokumentów przekazania gorzowskiej książnicy w darze unikatowej kolekcji XIX i XX wiecznych zdjęć, atlasów, map i książek pochodzących z wieloletnich zbiorów prelegenta.

W swoim wystąpieniu Pan Wawrzyniec Zieliński przybliżył stan powiązań gospodarczych i handlowych Gorzowa z Wartą, Kłodawką i pozostałymi okolicznymi rzekami począwszy od średniowiecza po czasy współczesne. Gość omówił m.in. zmiany w układzie hydrologicznym dorzecza Odry spowodowane pracami melioracyjnymi Franza Baltazara Schönberg von Brenckenhoffa, budową kanałów oraz ich wpływem na rozwój rolnictwa i przemysłu. W trakcie dyskusji poruszono problematykę współczesnej żeglugi śródlądowej i w przeciwieństwie do miast Europy Zachodniej tendencję „odwracania się” polskich ośrodków od rzek. Prelegent chętnie dzielił się własnymi przemyśleniami i spostrzeżeniami, żywo polemizując z wygłaszanymi na sali argumentami poszczególnych słuchaczy.

Zarówno przed jak i po wykładzie zainteresowani mogli zaznajomić się z wystawą podarowanych książnicy artefaktów m.in. zestawem 200 pocztówek z lat 1897-1940 prezentujących landsberskie parki, ogrody, place, ulice, restauracje i hotele a także ze zbiorem szczególnie cennych atlasów, map i książek.