Migdalski Paweł: Moja mała ojczyzna

 

 

 

 

 

Migdalski Paweł: Moja mała ojczyzna : przykładowe scenariusze lekcji oraz uwagi nad nauczaniem historii regionalnej na przykładzie powiatu Gryfino. – Chojna : Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Terra Incognita", 2010. – 57, [1] s. ; 21 cm.

 

 

Od autora:
W ramach realizowanego w okresie od 24 września do 17 grudnia 2010 r. projektu pt. „Korzenie. Mała ojczyzna a tożsamość", finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita" zainicjowało podprojekt „Moje miejsce na ziemi. Poznajemy własne miejsce zamieszkania". Jego celem było przygotowanie kilku scenariuszy lekcji historii, obejmujących wiedzę z historii regionalnej oraz praktyczne formy jej zastosowania w edukacji szkolnej na poziomie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych (zakres podstawowy i rozszerzony), a ponadto zaprezentowanie ich nauczycielom podczas warsztatów w Chojnie i Gryfinie. Zachęcając nauczycieli do większego wykorzystania dziejów regionalnych w codziennej pracy, nasze stowarzyszenie ma nadzieję pobudzić młodzież do samodzielnego poznawania przeszłości miejsca zamieszkania – własnej małej ojczyzny oraz pogłębić umiejętność samodzielnego pozyskiwania przez nią informacji wprost z otaczającego świata. Przykładowe scenariusze zaprezentowane podczas warsztatów stały się podstawą dla niniejszej publikacji. Uzupełnione zostały o uwagi i wskazówki dotyczące wykorzystania w szkolnej edukacji historycznej elementów dziejów regionalnych, a w zasadzie wielu mikrohistorii. Ideę wspiera bibliografia przedmiotu. Znajdą w niej Państwo więcej informacji szczegółowych o poruszonych tu zagadnieniach, a także materiały źródłowe i ikonograficzne, które ze względu na niewielki charakter publikacji nie mogły się, niestety, w niej znaleźć. Może zainspirują Państwa – miłośników swojej ziemi – do zaproponowania własnych pomysłów.
Pracą tą spełniam częściowo własne dawne oczekiwania adresowane do szkoły. Od wczesnego dzieciństwa, dzięki moim Rodzicom, interesowałem się dziejami Pomorza i Nowej Marchii, zwłaszcza średniowiecznymi. Idea tej pracy narodziła się wiele lat temu i dorastała wraz z moim doświadczeniem nauczyciela szkolnego i akademickiego. Mam nadzieję, że przedstawione tu pomysły i przykłady będą użyteczne w Państwa codziennej pracy i dalszym wzniecaniu miłości do małej ojczyzny wśród młodzieży.