Kultura radości na Ziemi Wschowskiej

 

Kultura radości na Ziemi Wschowskiej : obraz uroczystości, jubileuszy, wizyt gości, świąt / pod red. Pawła Klinta, Marty Małkus i Kamili Szymańskiej. – Wschowa : Stowarzyszenie Czas A.R.T., 2013. – 282, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 23 cm.

 

 

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI
SŁOWO WSTĘPNE
ks. JAN TURKIEL, Radość w nauczaniu mędrca Syracha (Syr 3-26)
DOROTA MATYASZCZYK, Malowidła w pałacu Wyskotów-Zakrzewskich w Osieku koło Kościana
MAGDALENA MIELNIK, Nalewka w kształcie dudziarza ze zbiorów Muzeów Moskiewskiego Kremla na tle przedstawień dudziarzy w sztuce europejskiej XVI i XVII w.
PAWEŁ KLINT, Radość tworzenia, czyli o mało poważnych rysunkach w sądowych księgach wielkopolskich z XVII w.
ZDZISŁAW WŁODARCZYK, „Prawdziwych uciech życia jest tak mało…" Żywność i używki w leszczyńskim „Przyjacielu Ludu"
ks. ADAM KALBARCZYK, Przejawy kultury radości na łamach dawnych wschowskich gazet „Fraustadter Volksblatt" i „Fraustadter Kreisbiatt" w latach 1859-1904 
ANNA DRĄŻKOWSKA, Odzież do chrztu z XVII i XVIII w.
MAŁGORZATA GNIAZDOWSKA, Czterdzieści dwa małe i duże diamenty. Narzeczeństwo i ślub w świetle inwentarzy pośmiertnych mieszkańców Leszna z XVIII w.
KAMILA SZYMAŃSKA, Od ślubnego kobierca po grób. Kilka rodzinnych uroczystości w domu leszczyńskiego drukarza Ernsta Wilhelma Gunthera w świetle literatury okolicznościowej z lat 1829-1862
MICHAŁ KURAN, Mitologia, historia i czasy współczesne w powitalnej odzie gratulacyjnej Hieronima Ponińskiego Transport na tron polski Najaśniejszej Katarzyny królowy Polskiej (1705)
MARTA MAŁKUS, Kamienne lwy i królewska brama do świątyni… Pamiątki po wizycie króla Augusta III we Wschowie w 1737 r.
KRYSTYNA KRAWIEC-ZŁOTKOWSKA, „W drodze na ucztę królewską…" Topika solama w psalmach Kancjonału wschowskiego
MARIUSZ PAWELEC, Pamiątka wieczerzy wielkanocnej w praktyce ewangelików reformowanych Wielkopolski na przykładzie tekstu Powinności przystępujących do stołu Bożego (Leszno 1777)
PIOTR BIRECKI, Epitafium Krzysztofa Floriana z kościoła pw. św. Janów w Toruniu
ALICJA SAAR-KOZŁOWSKA, Szczęśliwość wieczna królewny Anny Wazówny: w orszaku zbawionych w panegiryku żałobnym Marcina Opitza oraz w trzecim niebie, o którym pisała do pastora Herbergera
ILUSTRACJE
SPIS ILUSTRACJI
INDEKS OSOBOWY

 

INFORMACJE O AUTORACH