„Jadą wozy kolorowe…”

Pogadanka o historii Romów, ich kulturze, tradycjach i rytuałach p.h. „Romanipen – romskie obrzędy i rytuały” zapoczątkowała blok spotkań z kulturą romską w ramach wakacyjnego projektu „Gorzów – mozaiką wielu kultur” realizowanego przez gorzowską książnicę.

5 sierpnia 2013 r. w kolorowy, intrygujący świat Cyganów – od lat stanowiących integralną część gorzowskiego społeczeństwa – młodych słuchaczy wprowadził Robert Doliński – prezes Gorzowskiego Oddziału Związku Romów Polskich oraz Danuta Mike – nauczycielka języka polskiego w SP nr 1 i aktywna działaczka na rzecz tej romskiej organizacji.

D. Mike, ilustrując swoją pogadankę prezentacją multimedialną, przedstawiła zebranym historię Romów, których korzenie sięgają Indii, a którzy do Europy przywędrowali w pierwszej dekadzie XV stulecia. Prezentacja pozwoliła uświadomić młodym ludziom, jak zróżnicowaną społeczność stanowią Romowie, zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym. Szczególne zainteresowanie wzbudziła romska tradycja, którą określają zasady nazywane zbiorczym mianem – romanipen.

Dlatego też podczas spotkania nie mogło zabraknąć tańca, który – jako integralna, niemal święta część ich dziedzictwa kulturowego – nieodłącznie towarzyszy Romom.

Piękne, żywiołowe tańce, w rytm porywającej, radosnej muzyki, zaprezentowały dzieci z zespołu Romani Cierheń, którego kierownikiem artystycznym, nauczycielem tańca i śpiewu jest R. Doliński. Młodzi artyści wystąpili w oryginalnych, przepięknych, olśniewających barwą strojach. Po występie – nagrodzonym gromkimi brawami – zaprosili oni wszystkich zebranych do wspólnej zabawy. Dzieci próbowały zgłębić tajniki tańca romskiego, co okazało się nie lada wyzwaniem. Chętni, których nie brakowało, pod kierunkiem R. Dolińskiego, naśladowali członkinie zespołu i w takt żywej muzyki rytmicznie poruszali ramionami i biodrami, próbując poddać także płynnemu falowaniu ręce, a w szczególności palce dłoni. Śmiechu było co niemiara, bo nie od razu udawało się prawidłowo powtórzyć taneczne figury. Mimo to, każdemu uczestnikowi udało się na tyle poznać taniec romski, aby cieszyć się jego rytmem, dynamiką, ekspresyjnością i pięknem ruchu.

 

                                                                                                         Mariola Merxmüller

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego