Genialna przyjaciółka

Przy długim stole siedzi siedem dorosłych osób, pięć kobiet i dwóch mężczyzn. Na stole toją filiżanki, kawa, herbata, logo Dyskusyjnego Klubu Książki i dekoracje wielkanocne.

“Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante”. Jonathan Franzen

21 marca 2024 r., podczas Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, słabowidzących i niewidomych w Ośrodku Integracji i Aktywności dyskutowano na temat audiobooka Genialna przyjaciółka, Eleny Ferrante.

Lata pięćdziesiąte, przedmieścia Neapolu, króluje bieda, ciemnota i przemoc. Autorka opisuje przyjaźń dwóch przyjaciółek, które marzą, jak większość mieszkańców, by wyrwać się z trudnej rzeczywistości, w której życie płynie z dnia na dzień, bez perspektyw na lepsze jutro. Potrzeby najmłodszych schodzą na drugi plan, nikt nie dba o ich rozwój, a mężczyźni nie umieją inaczej rozwiązywać konfliktów, jak tylko wrzaskiem i przemocą. O tym wszystkim można przeczytać w pierwszej z czterech części cyklu neapolitańskiego. Cyklu, który sprawia, że wraca się pamięcią do swojego dzieciństwa, a później młodości i dojrzałości.

Beata Toruńska

Fot. Beata Toruńska, Sandra Szczudło-Ziemianin