03.02.2016

Ferie w Witnicy: Budujemy Państwo Polskie w bibliotece

Korpus z kubełka, absydy z papierowej rolki – i mamy rotundę jak z banknotu.
Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi cykl warsztatów historycznych „Budujemy Państwo Polskie”, poświęcony 1050 rocznicy chrztu naszego kraju. W ub. roku archeolog Julianna Sójkowska-Socha opowiadała młodym witniczanom i dąbroszynianom o początkach Państwa Polskiego. Zbudowała też z nimi makiety grodów w Santoku i Kostrzynie.
W czasie ferii zimowych bibliotekarz Kamil Bujnicki przypomniał dzieciom postacie Mieszka I i Dobrawy – książęcej pary, która schrystianizowała państwo Polan. Chrześcijańskiemu krajowi potrzebne były kościoły i kaplice. Starsi uczniowie zbudowali w bibliotece makiety takich budowli. Najciekawsza była praca przy rotundzie, czyli świątyni na planie koła. Ma korpus zbudowany z plastikowego kubełka po farbie, absydy z rolek po folii do okładania książek, a dach z bristolu. Po oklejeniu gazetami i pomalowaniu powstała budowla przypominająca kościół św. Mikołaja w Cieszynie. Znamy go wszyscy, bo jest przedstawiony na… dwudziestozłotowym banknocie. No, może jego kolorystyka nie jest w stu procentach historyczna, ale wyobraźnia młodych artystów była nie do opanowania.
W tym czasie młodsze dzieci kolorowym papierem wyklejały obrazy takich świątyń i stworzyły własny „Poczet królów i książąt Polski”.
Na zakończenie tej części cyklu dzieci obejrzały w teatrzyku Kamishibai legendę o Lechu, Czechu i Rusie.
Wiosną witnicka biblioteka zaprosi dzieci na kolejne rocznicowe zajęcia, na których… Ale to na razie tajemnica.
Władysław Wróblewski – Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy

Materiał nadesłany 2.02.2016 r. przez MBP w Witnicy
Oprac. W. Żurawski