Epickie zagadki z Sherlockiem w akcji

SPRAWOZDANIE Z FERII ZIMOWYCH „EPICKIE ZAGADKI Z SHERLOCKIEM W AKCJI!!!”

17-28.01.2022 r.

Ferie detektywistyczne w Oddziale Dziecięcym zaczęły się nietuzinkowo, a to za sprawą uprzejmości KMP w Gorzowie Wielkopolskim. Panie policjantki wprowadziły uczestników zajęć w świat praworządności. Teraz już wiadomo, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych oraz jak odróżnić policjanta od zwykłego obywatela. Każde dziecko mogło ubrać hełm oraz tarczę policyjną. Następnie młodzi detektywi mieli misję specjalną. Ktoś narobił bałaganu w kartotekach słynnych pisarzy! Zadaniem uczestników było skompletowanie informacji o autorach i ich utworach oraz ułożeniu w porządku alfabetycznym. Na koniec zajęć należało odrysować na kartce swoje dłonie i stopy. Prace posłużyły nam do stworzenia ścieżki śladów, przez którą należało przejść, co wbrew pozorom wcale nie było łatwe!

Drugiego dnia ferii wszyscy musieli wytężyć swoje umysły, bowiem na rozwiązanie czekały nie lada zagadki kryminalne! Jak wydostać się z więzienia (a dokładnie z pustej, ziemistej), jeśli pod ręką mamy tylko łopatę a okno jest wysoko? Nasi mali detektywi, dzięki metodzie dedukcji, znaleźli rozwiązanie! Ba! Stworzyli również własne zagadki. Zajęcia zostały zwieńczone pracą plastyczną, podczas której każdy z uczestników stworzył własną czapkę detektywa.

Kolejny dzień naszych sherlockowych spotkań dotyczył rekonstrukcji zdarzeń. Każdy szanujący się detektyw potrafi odtworzyć przebieg zdarzeń krok po kroku. Uzupełnianie i wskazywanie brakujących tytułów tomów w księgozbiorze to niełatwe zadanie nawet dla zaawansowanych tajnych agentów. Jak to mówią co dwie głowy to nie jedna, a co to za siła, gdy ma się cały szpiegowski zespół! Żadne zadanie nie jest wówczas trudne. Teraz już nikt nie pomyli części serii Harry’ego Pottera czy Felix, Net i Nika.

Przyszedł też czas na zeznania świadków. Każdy uczestnik ferii musiał zebrać informacje od pań bibliotekarek na temat położenia literatury dla najmłodszych czytelników (gdzie ostatnio była widziana seria o Sherlocku Holmesie?) oraz działalności biblioteki. Niektórych wskazówek należało poszukiwać na terenie całej książnicy, jak np. odpowiedzi na pytania: w jakich godzinach jest otwarta? Kim był Zbigniew Herbert? Co to jest DKK? Czy w najbliższym czasie są organizowane jakieś warsztaty dla młodzieży? Dzięki śledztwu młodzi detektywi nie tylko pokonali barierę związaną z zadawaniem pytań, ale wzbogacili swoją wiedzę na temat funkcjonowania biblioteki. Czymże byłby detektyw bez umiejętności odszyfrowania zakodowanych wiadomości?! Po dzisiejszej próbie już każdy to potrafi!

Pierwszy tydzień ferii zwieńczony został misją specjalną. Ktoś ukradł z ekspozycji diament! Co prawda zostawił „niewidzialną wiadomość”, którą uczestnicy ferii odczytali dopiero po podgrzaniu, ale nadal nie prowadziło to do rozwikłania zagadki. Dopiero późniejsze śledztwo i kolejna wskazówka wykazały, że diament został ukryty w zabytkowej willi Lehmana. Mali detektywi mieli okazję zwiedzić willę i poznać jej historię. Następnie w Oddziale Dziecięcym czekał na nich karton z tytułami książek szpiegowskich. Każdy losował po dwa tytuły i tropił, na którym regale można je odnaleźć. Na koniec każde dziecko wykonało własną lornetkę detektywa tak niezbędną do dalszych misji!

Drugi tydzień ferii rozpoczął się enigmatycznie dla małych detektywów. Nieopatrznie znaleźli się na miejscu zbrodni. Ktoś dokonał przestępstwa na książkach! Tylko jak? Gdzie? Kiedy? W jaki sposób? ? Tutaj przydała się lupa oraz szósty zmysł naszych podopiecznych. „Po nitce do kłębka” i wszystko stało się jasne! Znaleziono winnych, śledztwo dobiegło końca. Na koniec spotkania każdy wykonał identyfikator detektywa.

Siódmego dnia detektywistycznych zmagań podopieczni stworzyli pamięciowe portrety sprawców. Dzięki dokładnym rysopisom wyszło na jaw, jacy literaccy bohaterowie ukrywali się  w opisach. Powstały piękne prace plastyczne, które trafiły na naszą sherlockową wystawę. Następnie mali detektywi, po wcześniejszym obejrzeniu filmiku na temat użycia dawnej maszyny do pisania, spróbowali swoich sił, tworząc inspirujące zdania.

Doczekaliśmy się w końcu świetnej zabawy detektywistycznej. Na ciekawe świata dzieci czekała duża koperta z zadaniem w środku:

„Chcesz znaleźć pieczątkę?

Zajrzyj do gazety

Tam, gdzie są Juniorki

Różne są gadżety”.

Codziennie nasi mali detektywi za udział w feriach oraz zaangażowanie w wykonywane zadania zbierają pieczątki do albumu. Dzisiejszego dnia nie miało być inaczej. Po dotarciu do regału z gazetami, pani bibliotekarka pokrótce opowiedziała, jakie tytuły są prenumerowane, na jaki okres wypożyczane, i co ciekawego można znaleźć w każdym miesięczniku. Czekała tam również kolejna wskazówka odsyłająca do katalogu bibliotecznego i odszukaniu konkretnej pozycji książkowej. W książce znajdował się szyfr Ottendorfa; po jego rozwiązaniu dzieci odnalazły krzyżówkę ukrytą w maszynie do pisania. Hasło krzyżówki odesłało poszukiwaczy pieczątki do magazynu, gdzie każdy otrzymał zasłużony stempelek! Aby rozwinąć zdolności manualne, dzieci stworzyły piękne lupy detektywa!

Przedostatniego dnia wspaniałej podróży literackiej z Sherlockiem Holmesem w roli głównej na warsztat trafiły komiksy o Enoli Holmes. Kim była? Co ją łączyło z Sherlockiem? Dzięki prezentacji multimedialnej na temat historii komiksów i odczytaniu fragmentów utworu wiadomo już nieco więcej o koligacjach rodzinnych tej dwójki. Temat zajęć zainspirował małych detektywów do stworzenia własnych komiksów z niebanalnymi historiami rodem z serialu „Malanowski i partnerzy”.

To już jest koniec… Nie ma już nic… Ale czy na pewno? Skądże! Dzięki detektywistycznym feriom  zawiązały się nowe przyjaźnie, została z nami moc niesamowitych wspomnień oraz garść wiedzy o Sherlocku Holmesie! Pochwalimy się nawet, iż wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali licencję detektywa. Nasz cykl spotkań zwieńczony został spotkaniem z Panem policjantem z KWP w Gorzowie Wielkopolskim oraz balem detektywów. Liczne konkurencje sprawnościowe, takie jak skok w workach, rzucanie do celu czy bieg z jajkiem dostarczyły dzieciom wiele radości.

Łącznie odbyło się 10 spotkań, w których udział wzięło 98 dzieci.

Sporządziła:

Klaudia Makasów

Foto: Odział Dziecięcy i Damian Darasz