Ekspozycja prac Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt

W dniach od 04.02. do 28.02.2013 r. w holu Biblioteki można było oglądać ekspozycję prac pt.: MANDALA z Pracowni Artystycznej Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt. Pracownia powstała w 2011 r. Sąsiaduje z obiektami WiMBP. Powstają  w niej zarówno przedmioty praktyczne z filcu, jak i prace wynikające z potrzeby duszy, w tym Mandale. Warsztaty prowadzą między innymi Aleksandra i Jagoda Karłowskie.

Mandala to motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie, a następnie – niszczenie , jest rodzajem medytacji. Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu. Malowanie mandali ma uspokajać , pomaga odnaleźć wewnętrzną harmonię.  Natomiast filcowanie (z j. niemieckiego), a po polsku spilśnianie, jest najstarszą znaną człowiekowi metodą uzyskiwania materiału tekstylnego z runa zwierzęcego, głównie wełny. Filc to wyrób uzyskany bez tkania i dziania. Surowcem jest wyczesana (wygremplowana) wełna.

Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt  jest absolwentką fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu. Z wykształcenia jest fizykiem, do czego sprowokowała ją potrzeba poznania prawdy absolutnej, w wymiarze materialno-energetyczno–metafizycznym. Znaczną część swojego życia zawodowego związała z ochroną środowiska. Obecnie jest na emeryturze i studiuje na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Ma nareszcie wystarczająco dużo czasu na hobby: tkanie z roślin, filcowanie, ceramikę, malowanie.

Aleksandra Karłowska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ulubionym tematem malarskim jest dla niej Mandala. Interesuje się ziołolecznictwem. Jagoda Karłowska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp. i Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej na Wydziale Komunikacji Wizualnej. Specjalizuje się w grafice komputerowej, projektuje plakaty, okładki i ilustracje do książek.