23.03.2016

Budujemy Państwo Polskie – warsztaty w Dąbroszynie

Śladami Galla Anonima
Dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zorganizowały akcję ,,Budujemy Państwo Polskie”.
W październiku ub. roku odbyły się pierwsze warsztaty archeologiczne poświęcone początkom Państwa Polskiego. Archeolog Julianna Sójkowska -Socha wygłosiła prelekcję, a uczniowie zbudowali makietę grodu Kostrzyn. Zdobytą wiedzę wykorzystali w konkursie literackim ,,Jak powstał gród Kostrzyn”.
Wypiek 1050-lecia
Teraz piąto i szóstoklasiści wzięli udział w dwóch warsztatach tematycznych: plastycznym i kaligraficznym. Na pierwszym z nich lepili z masy solnej medale upamiętniające 1050-lecia Chrztu Polski. Dzieła przedstawiały różne motywy: chrzcielnicę, krzyż, orła czy insygnia władzy królewskiej. Na awersie przedstawiono również wizerunek Mieszka I. Powstały również repliki włóczni św. Maurycego – broni ceremonialnej uznawanej za symbol władzy nadanej przez Boga. Gotowe medale zostały wypieczone w piecu. Zajęcia poprowadziła Bożena Wojciechowska.
Skrobią pióra po papierze
Na warsztatach kaligraficznych dzieci uczyły się pisania stalówką i atramentem. Dowiedziały się, że ptasimi piórami pisano już w starożytnym Egipcie i że przez stulecia narzędzie to było ulepszane. Zaskoczone były, że stalówką pisano jeszcze w XX wieku i że pani dyrektor w pierwszej klasie również jej używała. Było to dla nich niepojęte.
W części praktycznej każdy uczestnik otrzymał za zadanie przepisać fragment ,,Kroniki Polskiej” Galla Anonima. Teksty opowiadały o chrystianizacji naszego kraju. Akapity, tak jak w średniowiecznych rękopisach, rozpoczynały kolorowe inicjały.
,,Okazało się, że kaligrafia nie jest sztuką łatwą. Stalówka skrobie po papierze, jeśli ją zbyt mocno przycisnąć, powstają dziury. Praca wymaga dużej cierpliwości, a cały trud może być zniweczony z powodu jednego kleksa! Dużą satysfakcję z jej wykonania odczuli ci, którzy ją ukończyli”- powiedziała prowadząca warsztaty kaligraficzne M. Skrzypczak-Wróblewska. Jury nagrodziło prace uczniów, którzy wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem.
Najciekawsze medale wykonali:
I miejsce Klaudia Krakowiak, kl. V
II miejsce- Radosław Lisiecki, kl. VI
III miejsce- Sebastian Karkowski, kl. VI
W konkursie kaligraficznym zostali nagrodzeni:
I miejsce- Klaudia Krakowiak, kl. V, k
II miejsce- Klaudia Rożek, kl. V
III miejsce- Aleksandra Franczuk, kl. VI
Wyróżnienia: Estera Milka, kl. V, Kamila Kamińska, kl. VI
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez panią Renatę Szuszakiewicz, właścicielkę sklepu „Tabacoff” w Witnicy. Klaudia Krakowiak, laureatka obydwu konkursów, otrzymała nagrodę specjalną – „Pióro Galla Anonima”. Patronat medialny nad akcją „Budujemy Państwo Polskie” sprawuje tygodnik „Kurier Zachodni”, który poświęci jej całostronicowy materiał w najbliższym numerze.
Najpiękniej przepisane teksty i najciekawsze medale zostały zaprezentowane na szkolnych gazetkach.
Maria Skrzypczak-Wróblewska – Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie

Materiał nadesłany 24.03.2016 r. przez MBP w Witnicy

Oprac. W. Żurawski