11.04.2017

ABC futbolu amerykańskiego

„Futbol to nie tylko sport, to część kultury, z którą każdy Amerykanin styka się już od najmłodszych lat” – powiedziała Jennifer Sutton z sekcji konsultacyjnej Ambasady USA w Warszawie. Dzięki wydarzeniu pt. „ABC futbolu amerykańskiego”, zorganizowanemu przez gorzowską książnicę 10 kwietnia 2017 r., także uczniowie lokalnych gimnazjów mieli szansę poznać tajniki tego sportu i jego znaczenie dla społeczeństwa Stanów Zjednoczonych.

 

Spotkanie otworzył dyrektor WiMBP Gorzów Wlkp. Edward Jaworski. W swoim wystąpieniu zachęcił zgromadzonych nie tylko do poznania amerykańskiego futbolu, ale także do zainteresowania się kulturą i historią Stanów Zjednoczonych. Następnie dokonał uroczystego wręczenia certyfikatów przekazania książek – pozyskanych od Ambasady USA – przedstawicielom obecnych szkół. Gorzowska książnica jako jedna z kilku w kraju otrzymała ok. 2 tys. książek, które następnie ofiarowała chętnym szkołom z regionu.

Po tej uroczystości głos zabrała Jennifer Sutton, pracownica sekcji konsularnej Ambasady USA w Warszawie. Opowiedziała ona czym jest futbol dla przeciętnego Amerykanina, przekonując, że jest on jednym z fundamentów tamtejszej kultury i tożsamości. Zwróciła także uwagę na wydarzenia towarzyszące meczom – jak występy cheerleaderek czy pokazy orkiestr.

 

Po przerwie zaprezentowały się cheerleaderki z I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie, których występ wywołał falę entuzjazmu wśród gimnazjalistów. Z równie ciepłym przyjęciem spotkała się prezentacja Michała Chudego – lidera drużyny Grizzlies Gorzów. Wraz z innymi zawodnikami przedstawił on sprzęt i wyposażenie futbolisty oraz wyjaśnił podstawowe zasady gry.

 

Na zakończenie zorganizowano konkurs wiedzy, do którego nagrody ufundowała Ambasada USA w Warszawie oraz drużyna Grizzlies Gorzów. Wszyscy chętni mogli też udać się do pobliskiego Parku Wiosny Ludów, gdzie pod czujnym okiem Michała Chudego i Jennifer Sutton zorganizowano pokazową lekcję futbolu.

 

Spotkanie „ABC futbolu amerykańskiego” zostało zorganizowane w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”. Uczestniczyło w nim ponad 150 uczniów szkół gimnazjalnych z Gorzowa i okolicznych miejscowości.