Wizyta dzieci z Przedszkola nr 7 „Bajkowy Świat”

Zdjęcie przedstawia różową kartkę formatu A4, która jest Podziękowaniem za ciekawą lekcję biblioteczną oraz zapoznanie przedszkolaków z pracą w bibliotece. Dzieci z przedszkola nr 7 „Bajkowy Świat”.

Dnia 16 kwietnia 2024 r. WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 7.

Swoją podróż po gorzowskiej książnicy przedszkolaki rozpoczęły od wizyty w Ośrodku Integracji i Aktywności, gdzie dowiedziały się, w jaki sposób osoby niewidome i niedowidzące radzą sobie z czytaniem oraz z innymi codziennymi czynnościami. Małych gości najbardziej zaciekawiły książki napisane Alfabetem Braille’a oraz Colorino – identyfikator kolorów i natężenia światła.

Na trasie wycieczki po bibliotece nie mogło zabraknąć Informatorium, do którego skierowano się po wizycie w OiA. Przy Informatorium maluchy zapoznały się z Regulaminem WiMBP, a w szczególności z zasadami zapisu i wypożyczania. Przedszkolaki w zdecydowany sposób powiedziały, że najważniejsze jest, aby książki szanować, nie niszczyć i oddawać w wyznaczonym terminie.

Kolejnym przystankiem na trasie odkrywania biblioteki był Odział Zbiorów Audiowizualnych, w którym dzieci dowiedziały się o różnych nośnikach zawierających muzykę i film, a nawet odsłuchały fragmentów piosenek i bajek odtwarzanych z płyt gramofonowych. Mali goście zapoznali się także z szeroką ofertą bajek i filmów dziecięcych, które można wypożyczyć w OZA.

Bardzo ważnym miejscem, które odwiedzono we wtorkowy poranek, był Oddział Dziecięcy, czyli kolorowy świat idealny dla maluszków. Goście z zaangażowaniem przeglądali książki dostosowane do ich wieku, poznawali każdy kącik wypożyczalni dziecięcej, a nawet dopytywali, czy będą mogli do niej uczęszczać, gdy będą starsi. Ciekawostką jest to, że w pewnym momencie przedszkolaki zmieniły się w żabki i z chęcią skakały po śladach zostawionych przez inne żabki.

Zwieńczeniem wycieczki po gorzowskiej bibliotece było zwiedzanie zabytkowej Willi Hansa Lehmanna, czyli zupełnie innego, niemal magicznego świata. Dzieciaki z chęcią wysłuchały ciekawostek o budynku, m.in. dużej szafie w jadalni, latarni ozdabiającej schody i serduszkach przy wejściu, a najbardziej zaangażowały się w debaty o zawartości starego sejfu.

Przedszkolakom bardzo podobała się wycieczka po Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gorzowie Wielkopolskim, o czym świadczy podarowanie własnoręcznie zrobionego podziękowania składającego się z pięknych laurek zrobionych przez małych gości, którzy wyrazili chęć ponownego odwiedzenia nas. Serdecznie zapraszamy!

Informatorium

Eliza Madej