Tydzień z Internetem 2013 w Filii nr 1
Filia nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. włączyła się w ogólnopolską kampanię „Tydzień z Internetem 2013”. W ramach akcji – w dniach od 18 do 21 marca br. przeprowadzono szereg działań, których celem było wprowadzenie w świat cyfrowy osób 50+ oraz propagowanie twórczego wykorzystania zasobów Internetu. Uczestnikami zajęć były same panie – stałe czytelniczki Filii nr 1.
W pierwszym dniu akcji, w poniedziałek, 18 marca, przeprowadzono zajęcia pod hasłem „Pierwszy krok w cyfrowy świat” adresowane są do osób z pokolenia 50+, które dotąd nie miały żadnych doświadczeń z Internetem. Uczestniczki poznały podstawowe informacje na temat obsługi komputera (m. in. jak korzystać z myszki i klawiatury), a także próbowały swoich sił w korzystaniu z wyszukiwarki internetowej.
We wtorek, 19 marca, miały miejsce zajęcia po hasłem „Dziecko w sieci. Bezpieczny Internet” prowadzone przez wykwalifikowanego funkcjonariusza Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskiej – sierż. sztab. Beatę Czarnocką.
Spotkanie składało się z trzech części. Pierwsza część była adresowana bezpośrednio do najmłodszych użytkowników Internetu oraz ich rodziców, a jej celem było uświadomienie „zasad życia online”, w tym niebezpieczeństw i zagrożeń występujących w sieci internetowej oraz propagowanie odpowiedzialnych postaw i zachowań, zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców i opiekunów.
W drugiej części spotkania podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w sieci poznały uczestniczki 50+. Panie żywo zareagowały na przekaz sierż. sztab. Beaty Czarnockiej, aktywnie słuchały i zadawały pytania. Z kolei w trzeciej części przeprowadzono zajęcia praktyczne, w czasie których uczestniczki po raz pierwszy korzystały z poczty elektronicznej, przy okazji dowiadując się, jak zakładać hasła do kont internetowych, aby były silne, jak radzić sobie ze spamem oraz jakich wiadomości nie należy otwierać, gdyż mogą zawierać wirusy. Ponadto panie z dużą przyjemnością mailowały między sobą, a niektóre postawiły napisać do dalekich krewnych i znajomych.
Środa, 20 marca, upłynęła pod hasłem „Koncert życzeń”. W czasie zajęć uczestniczki mogły samodzielnie wyszukiwać i wspólnie wysłuchać swoich ulubionych piosenek w serwisie YouTube. Przeboje Anny Jantar, Marka Grechuty, Ireny Santor czy Budki Suflera wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Ponadto spotkanie było okazją do zaprezentowania rozrywkowych funkcji Internetu. Uczestniczki zajęć uznały, że skoro jest to koncert życzeń, to one życzą sobie mieć konta na facebooku, a nawet zajrzeć na portale randkowe. Wszystkie życzenia zostały spełnione.
W czwartek, 21 marca, biblioteka zamieniła się na chwilę w „Poradnię zdrowia”. Dzięki temu można było poznać zasoby Internetu na temat zdrowia, a także uzyskać informacje i porady zdrowotne. Wszystkie panie miały okazję wyszukać w Internecie potrzebne im informacje na temat dostępu do lekarzy specjalistów, odczytywania wyników badań, interpretowania niepokojących objawów chorobowych. W roli eksperta wystąpiła pani Ewa Płotkowiak-Kulik, emerytowana lekarka, aktywna działaczka Polskiego Towarzystwa Higienicznego, a zarazem uczestniczka zajęć.
Tydzień z Internetem 2013 w Filii nr 1 minął bardzo szybko. Jednak na tym nie koniec. Panie uczestniczące w spotkaniach zafascynowały się Internetem na tyle, że chciałyby dalej móc zgłębiać jego zasoby i doskonalić swoje umiejętności. W odpowiedzi na ich potrzeby Filia nr 1 uruchomi w kwietniu stały cykl zajęć internetowych, które będą się odbywać dwa razy w miesiącu.
Wszystkie zajęcia przygotował i poprowadził Michał Słupczyński, pracownik Filii nr 1, który w 2012 roku uczestniczył w projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans i uzyskał certyfikat Latarnika PCRW.