Wierszobranie
20.03.2026 r. w Willi Hansa Lehmanna odbyła się trzecia odsłona Wiosennego Wierszobrania – konkursu poetyckiego zrzeszającego lubuskich literatów w ramach twórczego przywitania wiosny. Motywem tegorocznej edycji było „kiełkowanie”, a rywalizację oparto na cytatach z wierszy Ireneusza K. Szmidta. Wydarzenie poprowadzone zostało przez Agnieszkę Kopaczyńską-Moskaluk, prezeskę gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz Sławomira Szenwalda, dyrektora gorzowskiej Książnicy.
Uczestnicy zaprezentowali liryki inspirowane fragmentami wierszy Wiosna, Ja, dąb oraz Na urodziny córeczki autorstwa Ireneusza K. Szmidta – gorzowskiego literata, reżysera, dramaturga, a także założyciela i prezesa gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Prezentacja wierszy dostarczyła słuchaczom wielu emocji dzięki różnorodnej tematyce – od śmiechu po łzy wzruszenia. Wieczór umilił występ akordeonisty Dawida Gigoły.
Zebrani wytypowali laureatów drogą tajnego głosowania, i uhonorowali następujące osoby:
I miejsce – Edyta Plucińska,
II miejsce – Igor Klityński,
III miejsce – Aneta Długołęcka.
Wieczór upłynął w kameralnej i sympatycznej atmosferze, a każdy z uczestników konkursu został obdarowany skromnym upominkiem.
Tekst: Gabriela Rodak
Fot.: Magdalena Kubacka

