Logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie

Spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego w czerwcu 2026r.

W miniony poniedziałek tj. 15 czerwca 2026r. w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Tym razem uczestnicy omówili  nagrodzone Oscarem arcydzieło Paolo Sorrentino – „Wielkie piękno”. Film, choć wymagający i pełen melancholii, wywołał wśród nas wyjątkowo żywą dyskusję.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia w fabułę. Główny bohater, Jep Gambardella – król rzymskich salonów i dziennikarz, który przed laty napisał jedną wybitną powieść – kończy 65 lat. To skłania go do refleksji nad własnym życiem oraz nad elitą Rzymu, która pod maską wiecznej zabawy kryje ogromną pustkę.

„Gdzie ukrywa się to wielkie piękno?” – to pytanie zadawaliśmy sobie najczęściej. Doszliśmy do wniosku, że Sorrentino szuka go nie w drogich przyjęciach, ale w ulotnych momentach: w uśmiechu z przeszłości, niewinności zakonnic bawiących się w ogrodzie czy w majestacie rzymskich zabytków o świcie.

Wiele uwagi poświęciliśmy też samej postaci Jepa. Zgodnie uznaliśmy, że mimo swojego snobizmu, bohater budzi sympatię, bo jako jedyny w swoim otoczeniu ma odwagę przyznać, że jego życie stało się iluzją.

Dyskusja pokazała, że film  wzbudził wiele emocji i pozostawia szerokie pole do indywidualnych interpretacji. Z pewnością jest to dzieło pozostające w pamięci na długo po seansie.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu!

Tekst: Wojciech Wasilewski

Foto: Olga Huk

 

Galeria zdjęć

Plakat zapraszający na spotkanie oraz filmy Paolo Sorrentino
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności