Logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie

Słubice: Trelik 2026 wręczony!

Dnia 16 kwietnia 2026 roku w bibliotece słubickiej odbył się XXIII Gminny Przegląd Wiersza PTASIE TRELE pt. „Pod naszym niebem- poezja Piotra Kiedrowicza" pod honorowym patronatem burmistrzyni Słubic Marzeny Słodownik.

Głównym organizatorem wydarzenia było Przedszkole Samorządowe nr 1 „Jarzębinka" oraz słubicka biblioteka.
Na bibliotecznej scenie swoje recytatorskie umiejętności zaprezentowały przedszkolaki z gminnych placówek oświatowych. W części konkursowej, w czterech kategoriach wiekowych, o statuetkę i tytuł „Trelik 2026" powalczyło 22. małych uczestników. Dzieci prezentowały wiersze lokalnego poety Piotra Kiedrowicza, którego twórczość wyróżnia się lekkością, humorem oraz walorami edukacyjnymi. Jego wiersze pomagają odbiorcom poznawać litery i rozwijać wyobraźnię, dlatego też prezentacje były barwne, dynamiczne i pełne dziecięcej energii. Uczestnicy z zaangażowaniem recytowali wiersze, często wzbogacając je o gesty i mimikę, co sprawiło, że publiczność reagowała z entuzjazmem.


W oczekiwaniu na wyniki obradującego jury, licznie zebrana widownia obejrzała wiosenny program artystyczny w wykonaniu dzieci z przedszkola „Jarzębinka".

Laureatką tegorocznego konkursu i zdobywczynią statuetki „Trelik 2026" została Kaja Jankowska ze słubickiego Przedszkola Samorządowego nr 1 „Jarzębinka". Jury przyznało również po trzy wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Uczestnicy przeglądu otrzymali z rąk Pani Burmistrz Marzeny Słodownik pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez organizatorów. 


Wyjątkowym gościem tegorocznego przeglądu był syn Piotra Kiedrowicza - Pan Marcin Kiedrowicz, który w imieniu rodziny wręczył zwyciężczyni konkursu specjalną nagrodę. To piękny gest, który łączy pokolenia i pielęgnuje lokalne dziedzictwo. 


Biblioteka słubicka przekazała przedstawicielom gminnych przedszkoli wyjątkowe egzemplarze tomików poezji Piotra Kiedrowicza. Dzięki temu twórczość poety będzie inspirować, bawić i uczyć kolejne pokolenia małych czytelników. To piękny sposób na to, by pamięć o Panu Piotrze i jego wrażliwość na słowo pozostały żywe w sercach naszych dzieci.


Wszystkim małym recytatorom serdecznie gratulujemy!  Do zobaczenia za rok!


Zespół BPMiG w Słubicach

Galeria zdjęć

Dwie kobiety przemawiają do siedzących uczestników. Dwie kobiety wręczają nagrody dwóm uczestniczkom.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności