Masło czy margaryna?
17 lutego 2026 r. w Filii nr 1 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy nasyconą smakami Kraju Kwitnącej Wiśni powieść Asako Yuzuki „Masło”. Akcja toczy się w japońskiej rzeczywistości, pozwala lepiej poznać życie i zwyczaje Japończyków. Osią opartej na faktach historii jest proces sądowy Kajii, wielokrotnej zabójczyni, świetnej manipulatorki, zakochanej w sobie i kuchni francuskiej bazującej na maśle.
Autorka łączy intrygę, kuchnię i porusza ważne tematy społeczne. Zaznacza również kwestię presji dotyczącej wyglądu, która ma miejsce nie tylko w Japonii. Cały czas trzyma nas w napięciu i mimo mnogości nazw japońskich potraw, nawet na chwilę nie zamienia powieści w książkę kucharską,.
Fabuła jest odpowiednio zawiła i posiada kilka zaskakujących zwrotów akcji. Postacie zapadają w pamięć. Nawet te drugoplanowe. Mają swoją osobowość i nie gubią się w tłumie. A to wszystko osadzone jest w smakowitej kuchni japońskiej, atmosferze doceniania przyjaźni i sztuce dzielenia się…
Polecamy!
Tekst i foto: Jolanta Karaśkiewicz

