Logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie

„Cytrusowy gaj” w Filii nr 1

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone powieści „Cytrusowy gaj” autorstwa Katarzyny Kieleckiej, 24 marca 2026 r., miało charakter refleksyjnej i momentami bardzo emocjonalnej rozmowy o doświadczeniach bohaterów oraz ważnych problemach społecznych. Klubowiczki skupiły się przede wszystkim na trzech głównych wątkach: przemocy psychicznej, traumach wyniesionych z dzieciństwa oraz sytuacji dzieci chorych onkologicznie, w tym ich szpitalnej edukacji. Osnową tych tematów było budzące się uczucie pomiędzy głównymi postaciami, Adą i Bartkiem.

Dyskusję rozpoczęła analiza relacji między bohaterami, które często naznaczone są subtelną, lecz wyniszczającą przemocą psychiczną. Zwrócono uwagę na realistyczny sposób ukazania mechanizmów manipulacji, kontroli i emocjonalnego uzależnienia. Jak również tego, że rodzaju przemoc bywa trudna do rozpoznania, zarówno dla ofiar, jak i ich otoczenia, co czyni ją szczególnie niebezpieczną.

Kolejnym istotnym tematem była trauma z dzieciństwa. Czytelniczki  zgodnie stwierdziły, iż doświadczenia z wczesnych lat mają ogromny wpływ na późniejsze decyzje i relacje w dorosłym życiu. W książce wyraźnie widać, jak nierozwiązane emocje i brak wsparcia w dzieciństwie prowadzą do powielania destrukcyjnych schematów w dorosłości. Dyskusja skłoniła do refleksji nad znaczeniem empatii i odpowiedzialności dorosłych wobec najmłodszych, szczególnie chorych dzieci. Autorka, łącząc ten delikatny temat z losami głównych bohaterów, z dużą wrażliwością przedstawia ich codzienność – zmagania z chorobą, izolację, ale także niezwykłą siłę i dojrzałość małych pacjentów.

Spotkanie zakończyło się wspólnym wnioskiem, że „Cytrusowy gaj” to książka nie tylko poruszająca, ale również ważna społecznie. Skłania do rozmów o tematach często pomijanych lub marginalizowanych, a jednocześnie uwrażliwia na problemy innych ludzi.

Dalsze losy bohaterów znajdziemy w drugiej części pt.: „Zapach cytrusów”.

Polecamy!

Tekst: Jolanta Karaśkiewicz

Foto: Izabela Kryś

Galeria zdjęć

Siedem kobiet siedzi dookoła stołu. Uśmiechają się. Za nimi na ścianie wiszą kolorowe fotografie. Klubowiczki siedzą dookoła stołu. Na stole jest jasnozielony obrus i poczęstunek.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności