Logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie

Wycieczka Słuchaczy UTW oraz Klubu Seniora "Eden" w Gorzowie Wielkopolskim

W dniu 6 lutego 2026 r. Bibliotekę Herberta oraz Willę Lehmanna zwiedzili słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Klubu Seniora „Eden” w Gorzowie Wielkopolskim. W holu przy Informatorium, po powitaniu i kilku słowach wstępu dotyczących genezy powstania i  otwarcia nowego gmachu biblioteki oraz nadania jej imienia Zbigniewa Herberta, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jak można wstąpić w szeregi członków książnicy i gdzie uzyskać informacje na temat jej funkcjonowania i organizowanych wydarzeń kulturalnych. Następnie zgromadzeni przeszli do mieszczącej się na parterze Wypożyczalni Głównej, w której kierowniczka działu przedstawiła i opowiedziała o księgozbiorze i możliwościach oraz zasadach korzystania z niego. Na I piętrze biblioteki seniorzy zwiedzili Oddział Zbiorów Audiowizualny, wysłuchali fragmentu piosenki w wykonaniu Anny German odtworzonego z płyty winylowej i zapoznali się ze zbiorami zgromadzonymi w tym dziale, w tym z albumami dotyczącymi sztuki i architektury. Zwiedzając gmach biblioteki uczestnicy wycieczki zwrócili uwagę również na aktualne wystawy malarstwa, zdjęć i plakatu eksponowane na poszczególnych galeriach budynku. Na II piętrze seniorzy odwiedzili Wypożyczalnię Naukową z bogatymi zbiorami książek naukowych, popularno-naukowych i szeroką gamą poradników, a także Oddział Zbiorów Regionalnych, w którym kierownik działu przekazał zgromadzonym pełną wiedzę na temat zbiorów dotyczących północnej części naszego województwa, w tym unikatowych wydawnictw i materiałów, a także oferty kulturalnej. Z gmachu głównego uczestnicy wycieczki przeszli do zabytkowego budynku Willi Lehmanna, w której pracownik opowiedział o historii rodziny zamieszkującej willę przed 1945 r., uwarunkowaniach architektonicznych, stylu i wyposażeniu wnętrz. Seniorzy zwiedzili poszczególne pomieszczenia budynku, w tym salę poświęconą poetce romskiej Papuszy, pisarce Chriście Wolf i Galerię Twórców Regionalnych. Na zakończenie wycieczki zwiedzający odwiedzili jeszcze Ośrodek Integracji i Aktywności, z którego w dużej mierze mogą korzystać osoby słabowidzące i niewidome. Pracownik działu przedstawił zgromadzonym księgozbiór, nośniki ułatwiające i wspomagające czytanie. Z dużym uznaniem spotkała się także obecna wystawa artystycznych wyrobów z gliny. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta w naszej bibliotece.

Zapraszamy!

 

Agnieszka Pospieszna

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności