Wojewódzka inauguracja 33. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Zielonej Górze–Ochli
12.09.2025 w Zielonej Górze–Ochli miała miejsce wojewódzka inauguracja 33. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, której przyświeca hasło „W stronę architektury – młode dziedzictwo”.
Wydarzenie rozpoczęło się od wręczenia przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków panią Barbarę Bielinis-Kopeć odznaczeń „Za opiekę nad zabytkami” oraz nagród „Lubuskie Konserwacje”. Następnie odznaczeni oraz pozostali goście mieli przyjemność wysłuchać pięciu prelekcji dotyczących najmłodszej lubuskiej architektury, z których na szczególne wyróżnienie zasłużyły „Socrealizm w Zielonej Górze – znaczenie i wartość architektury” dr. hab. Michała Pszczółkowskiego (UZ), „Zapomniane dziedzictwo. Mozaiki i reliefy ceramiczne z okresu PRL na terenie woj. lubuskiego” dr. Jacka Gernata (Muzeum Ziemi Lubuskiej) oraz „Ogród przy willi Wolfa w Gubinie jako zapomniane dzieło modernizmu” Anny Jackiewicz (Narodowy Instytut Dziedzictwa O/Zielona Góra).
Patryk Lewandowski, Dział Zbiorów Regionalnych
