Logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie

„Urodzony do pługa – z nadmiaru Ziemi zostałem poetą” 

24 października 2025 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie literackie. Tym razem wspominaliśmy poetę Juliana Przybosia w 55 rocznicę jego śmierci. Julian Przyboś jest jednym z  patronów literackich 2025 r. Wydarzenie poprowadził pan Janusz Dreczka.

 

Julian Przyboś (1901-1970) – polski poeta, eseista i tłumacz, polityk i dyplomata. Czołowy przedstawiciel Awangardy Krakowskiej, poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny w ambasadzie RP w Szwajcarii w latach 1947–1951, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie w latach 1951–1955. 

 

Pierwsze zbiory wierszy opublikował w połowie lat dwudziestych. Poezja tego okresu wyraża fascynację świadomym wysiłkiem twórczym, pracą dzięki której opanowuje się materię - bohaterami jego poezji często są robotnicy, rzemieślnicy. Dojrzała poezja krystalizuje się w latach trzydziestych. Powstają wtedy trzy tomy wierszy - w miejsce cywilizacji i miasta wkrada się liryka pejzażowa i refleksyjna, autor realizuje założenia poetyki awangardowej, wiersze cechuje dyscyplina słowa i obrazu. Poeta staje się mistrzem w wykorzystywaniu i spiętrzaniu metafor. W poezji Przybosia powracają motywy autobiograficzne związane z chłopskim dzieciństwem artysty. Zainteresowanie tematyką ludową nasiliło się w ostatnich latach jego życia, choć poeta do końca odrzucał sentymentalizm, stojąc na pozycjach racjonalizmu i nowoczesności.

 

Podczas spotkania literackiego uczestnicy obejrzeli autorską prezentację pana Janusza Dreczki pt.: Moje „Miejsce na ziemi”. Rzecz o Julianie Przybosiu. Wysłuchali wierszy poety z różnych okresów jego twórczości, a dopełnieniem i jednocześnie tłem do utworów były reprodukcje obrazów Jana Łukasika przedstawiciela Łódzkiej Szkoły Realizmu. Nastrój wydarzenia wzbogaciły również utwory muzyczne skomponowane do wierszy poety: m.in. „Piosenka” w wykonaniu Marka Grechuty z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

 

Uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu i spędzenie czasu w miłym gronie. Naszemu prowadzącemu, panu Januszowi dziękujemy za ciekawą prezentację. Jednocześnie zapraszamy na kolejne spotkanie literackie zaplanowane na 28 listopada 2025 r., które poświęcone będzie twórczości Antoniego Słonimskiego z okazji 130 rocznicy urodzin poety.

 

Dla zainteresowanych link do utworów muzycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=kna58ODAiZE 

 

Tekst: Anna Jamroz-Fleischer

Zdjęcia: Anna Jamroz-Fleischer, Adam Wachuda

Galeria zdjęć

Kolaż czterech zdjęć: uczestnicy spotkania literackiego słuchają prowadzącego, na jednym ze zdjęć widoczny slajd początkowy prezentacji oraz tomik poezji Juliana Przybosia. Kolaż  pięciu zdjęć: prowadzący spotkanie omawia autorską prezentację, trwa dyskusja na temat twórczości Przybosia. Kolaż  sześciu zdjęć: slajdy z prezentacji przedstawiające wiersze Przybosia oraz zdjęcia poety i jego córki Uty. Kolaż  pięciu zdjęć: slajdy z prezentacji przedstawiające obrazy autorstwa Jana Łukasika reprezentanta Łódzkiej Szkoły Realizmu oraz podobizna Przybosia.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności