Logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie

Witnica: Opowieści o podwitnickich Mościcach

W witnickiej bibliotece, 28 stycznia 2026 roku, odbyło się spotkanie z autorami piszącymi o Mościcach - Andrzejem Wysoczańskim i Robertem Piekarskim.


Andrzej Wysoczański pełni funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Mościc. Wraz z niedawno zmarłym regionalistą Zbigniewem Czarnuchem jest współautorem książki „Z dziejów wsi Mościce – dawniej Blumberg". Razem z Robertem Piekarskim i Robertem Furmaniakiem napisał także „Mościckie legendy. O Duchu Puszczy, Młynarzu i jego córce". 


Spotkanie otworzyła prelekcja Andrzeja Wysoczańskiego. Regionalista opowiedział o prehistorii miejscowości oraz o pochodzeniu jej polskiej i niemieckiej nazwy. Podzielił się także wiedzą o miejscowej kopalni węgla, kościele, straży pożarnej oraz  innych sprawach i instytucjach.


Wykład był połączony z otwarciem wystawy „Dawno temu w Mościcach". W trzech witrynach można obejrzeć  m. in. fotografie, dokumenty, tabliczki, naczynia i urzędowe pieczęcie. Jej uzupełnieniem jest siedem plansz opisujących „Skarb z Mościc" – kilkadziesiąt siedemnastowiecznych monet pochodzących z kilku europejskich krajów. Wiedzę o tym znalezisku wzbogacił obecny na spotkaniu Paweł Kaźmierczak, archeolog z muzeum gorzowskiego, do którego trafiły te monety. Ekspozycja będzie czynna do początku marca br.


W spotkaniu uczestniczyło około 70 osób, w tym młodzież z obu witnickich szkół podstawowych oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, Towarzystwa Przyjaciół Mościc, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora.


Zespół MBP w Witnicy

Galeria zdjęć

Grupa osób siedzi na krzesełkach. Para kobiet wręcza bukiet mężczyźnie.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności