25.04.2023

Zwierzyn: Spotkania z książką

„Spotkania z książką” to cykliczne wydarzenia organizowane w formie konkursu z podziałem na grupy wiekowe przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwierzynie. Celami konkursu są m.in. promocja czytelnictwa wśród uczniów, poularyzacja książek o różnej tematyce, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury wśród młodych ludzi, integracja uczniów, promocja biblioteki jako miejsca im przyjaznego. Komisja konkursowa powołana przez organizatora w składzie: Izabela Borkowska – GZOPO w Zwierzynie, Jacek Łuczak – GOK w Zwierzynie, Wiesław Żurawski – WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim oceniając wykonywane zadania zwracała uwagę na takie kryteria jak pomysłowość, odwołania bezpośrednio do książki, estetykę i czytelność przekazu.
21 kwietnia 2023 r. odbył się konkurs wiedzy o książce podróżniczej pod hasłem „W drogę”, w którym wzięły udział klasy IV-V ze Szkół Podstawowych w Zwierzynie, Górkach i Gościmcu. W tym roku każda z drużyn miała za zadanie odpowiednio przygotować stanowisko wystawiennicze, plan wycieczki po naszej gminie dla rodziny Mazurskich, zaprezentować lapbooka, następnie zaśpiewać lub zatańczyć piosenkę z danego kraju oraz przygotować mapę w formacie A1 charakteryzującą dany region. Nie zabrakło także testu wiedzy z przeczytanej książki. Książkowi bohaterowie zabrali nas w podróż po Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Szkocji oraz Anglii. Gra o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Jednym punktem wygrała klasa IV z SP w Górkach Noteckich, przed klasą V ze Szkoła Podstawowa im. św. Huberta w Gościmcu oraz klasą V ze Szkoły Podstawowej w Górkach Noteckich, które zajęły ex aequo drugie miejsce. Gratulujemy!
W międzyczasie trwały nagrania do programu „Eureka Biblioteka!” prezentującego GBP w Zwierzynie. Emisja programu odbędzie się już wkrótce na TVP Kultura.
Drugi etap konkursu podróżniczego pod hasłem „W drogę” odbył się 24 kwietnia br. Tym razem konkurowały ze sobą klasy VI-VIII ze Szkoły Podstawowej w Zwierzynie oraz klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Górkach Noteckich. Oficjalne rozpoczęcie konkursu ogłosił Wójt Gminy Zwierzyn Pan Karol Neumann. Każda z drużyn przygotowała stanowisko wystawiennicze, które miało nawiazywać do tematyki książki, plakat promujacy książkę, plan wycieczki po naszej gminie oraz zwiastun zachęcający do sięgnięcia po wylosowane przez nich książki podróżnicze. Test wiedzy dotyczył treści wylosowanych książek. Dodatkowo test zawierał pytania dotyczące patrona roku 2023 Pawła Edmunda Strzeleckiego, a wiedzę na jego temat uczestnicy nabywali podczas wcześniejszych zajęć bibliotecznych odbywajacych się pod hasłem „Dookoła świata jak Edmund Strzelecki”
Zwyciężyła klasa VIa ze Szkoły Podstawowej w Zwierzynie, drugie miejsce przyznano klasie VII ze Szkoły Podstawowej w Górkach Noteckich, a trzecie miejsce zajęła klasa VIIIb ze Zwierzyna. Zwycięzcom gratulujemy!
Zespół GBP w Zwierzynie