06.04.2021

Zmiana lokalizacji. Modernizacje bibliotek.

W 2020 roku podczas zamknięcia bibliotek dla czytelników wykorzystano ten czas na przeprowadzenie większych lub mniejszych zmian w infrastrukturze bibliotek oraz ich modernizacji. Niektóre z nich miały wpływ na wprowadzenie udogodnień dla czytelników z dysfunkcjami ruchu, jak i prowadzenia działań kulturalno-edukacyjnych.
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu.
Od września 2020 r. nie funkcjonuje w dotychczasowym kształcie z powodu prac nad modernizacją budynku i zaadaptowaniem go na potrzeby gminnego centrum kultury połączonego z biblioteką. Dla obsługi czytelników uruchomiono punkt wypożyczeń książek (część księgozbioru GBP) w bibliotece Szkoły Podstawowej w Bogdańcu.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Witnicy.
Z powodu prac nad rewaloryzacją budynku Miejskiego Domu Kultury, w którym mieści się biblioteka, obecnie funkcjonuje ona w tymczasowej siedzibie. Część książek została umieszczana na półkach, część znajduje się w magazynach. Pracom towarzyszyła gruntowna selekcja księgozbioru, liczącego prawie trzydzieści tysięcy tomów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Deszcznie.
Prowadzi przygotowania do zmiany lokalizacji z obecnej siedziby w miejscowości Maszewo do adaptowanego budynku dworca PKP w Deszcznie. Opóźnienia spowodowane zostały panującą pandemią.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kłodawie.
W lutym 2020 roku zmieniła siedzibę i obecnie zajmuje pomieszczenia w budynku Gminnego Centrum Kultury. Na 320 m² powierzchni biblioteki składają się wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, sala multimedialna, czytelnie internetowa i czasopism, antresola z miejscem pod wystawy i do czytania. Biblioteka jest dopasowana do potrzeb współczesnego czytelnika, stanowi nowoczesną, gustownie zaprojektowana przestrzeń, z okien której roztacza się widok na Jezioro Kłodawskie. Wystrój części dziecięcej z wykuszem i siedziskiem oraz wnęki do siedzenia dają możliwość przyjaznego korzystania z zasobów na miejscu. Projekt biblioteki zachęca użytkowników do dłuższych odwiedzin, jednocześnie umożliwiając swobodne poruszanie po przestrzeni oraz intuicyjne korzystanie ze zbiorów. Biblioteka mieści się na 1. piętrze GCK i jest w pełni zaadaptowana do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Kurowie przeprowadzono remont i reorganizację pomieszczeń (malowanie, częściowa wymiana instalacji elektrycznej oraz oświetlenia na energooszczędne), w wyniku których w czytelni wydzielono „Biblioteczkę Maluszków”, jako nowocześnie wyposażony kącik czytelniczy dla dzieci wraz z zabezpieczonym miejscem dla opiekunów. Zakupiono nowe mebelki przystosowane dla najmłodszych czytelników, tablicę magnetyczną i inne akcesoria.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach przeprowadzono generalny remont pomieszczeń biblioteki (wyburzenie części ścian działowych, wymiana instalacji elektrycznej, wymianę podłóg,  szpachlowanie i malowanie ścian). Wyposażono bibliotekę również w nowe regały biblioteczne i meble. Dzięki  wykonanym pracom remontowym Biblioteka zyskała całkowicie nową aranżację, która została bardzo pozytywnie odebrana przez odwiedzających  bibliotekę.
W kilku innych bibliotekach również przeprowadzono remonty oraz doposażono je w nowy sprzęt informatyczny.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Drezdenku.
W bibliotece głównej odnowiono dwa pomieszczenia (malowanie, wymiana okien i podłóg, zakup nowych regałów na książki). Przeprowadzono remont filii bibliotecznej w Trzebiczu. Celem podniesienia jakości organizowanych wydarzeń kulturalnych zakupiono sprzęt nagłaśniający oraz 3 stanowiska komputerowe.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Bledzewie wykonano remont elewacji zewnętrznej budynku i korytarza wraz z posadzką. Wymieniono również bramę wejściową, udagadniając tym samym korzystanie z biblioteki osobom z niepełnosprawnością ruchową.
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince przeprowadzono remont pomieszczenia Oddziału dla dorosłych.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubiszynie przeprowadzono malowanie pomieszczeń, odnowienie schodów i drzwi wejściowych. Zakupiono 6 stanowisk komputerowych oraz trzy laptopy dla wszystkich czterech placówek w gminie.
W filii w Świniarach (BPMiG Skwierzyna) przeprowadzono malowanie i wymianę wykładzin.
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Torzymiu – zostały wykonane prace remontowe przy wejściu do biblioteki oraz wymiana oświetlenia. Prace remontowe i zakup sprzętu komputerowego finansowane były ze środków finansowych gminy Torzym. Dokonano wymiany na nowe 4 stanowisk komputerowych. Filia w Gądkowie Wielkim (BPMiG Torzym) zlokalizowana w sali o powierzchni 30 m² w budynku Szkoły Podstawowej w tej miejscowości, została przeniesiona do pomieszczeń piwnicznych o metrażu 26 m² w tej samej szkole.