02.10.2023

Konferencja “Ocalone, Utracone. Zbiory bibliotek publicznych ziem zachodnich i północnych Polski po II wojnie światowej”

29 września 2023 r. odbyła się w murach biblioteki Herberta konferencja naukowa ph.  “Ocalone, Utracone. Zbiory bibliotek publicznych ziem zachodnich i północnych Polski po II wojnie światowej”.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Jej Magnificencja Rektor Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, podkreślić należy również, że sesja odbyła się przy współpracy książnicy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Tematem przewodnim sesji była problematyka strat wojennych w obrębie zbiorów bibliotecznych po 1945 roku. Obrady uroczyście otworzył Dyrektor WiMBP Sławomir Szenwald, po czym głos zabrała prof. AJP dr hab. Beata Orłowska, przybliżając aspekty współczesnego prawa międzynarodowego w kontekście ochrony dóbr kultury. Reprezentujący Bibliotekę Narodową w Warszawie dr Jacek Kordel zaprezentował problematykę strat bibliotecznych w obliczu działań wojennych 1939-1945. Anita Romulewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przedstawiła losy księgozbiorów Olsztyna po II wojnie światowej, prezentując również sytuację Olsztyna i jego bibliotek w okresie wojennym. Dr Grzegorz Urbanek z WiMBP w Gorzowie Wlkp. omówił losy księgozbiorów gorzowskich w latach 1945-1950. Tematem wystąpienia Agaty Michalskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie był natomiast przemieszczenie i rozproszenie księgozbioru dawnej Zbiorczej Biblioteki Kościelnej w Szczecinie po II wojnie światowej. Przemysław Garlicki, reprezentujący również Książnicę Pomorską opowiadał o problemach organizacji sieci bibliotecznej na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1950. Liczne dokumenty z lat 40. i 50. XX wieku zostały przywołane przez dr Agnieszkę Magierę z Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Dr Przemysław Bartkowiak z WiMBP w Zielonej Górze zaprezentował z kolei temat oczyszczania księgozbiorów w bibliotekach zielonogórskich w latach 1948-1956. W ostatnim wystąpieniu Natalia Zmurkhova z WiMBP w Gorzowie Wlkp. przedstawiła efekty zniszczeń poczynionych przez wojska rosyjskie w trakcie inwazji na Ukrainie w latach 2022-2023.
Na 2024 rok planowane jest wydawnictwo naukowe, w którym zamieszczone zostaną poszerzone wersje wygłoszonych referatów.