Zabawa „słowami”

O sile słów, ich użyciu i różnorodności przekonali się młodzi klubowicze z Dyskusyjnych Klubów Książki z Gorzowa Wielkopolskiego i Międzyrzecza 28 października 2019 r. podczas warsztatów „Słowem w sedno”. Zajęcia prowadziła Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, dziennikarka radiowa i prasowa, literatka i edukatorka.

Uczestnicy, nie kierując się żadnym racjonalnym kluczem, wyszukiwali w artykułach z gazet różne grupy wyrazów. Z wybranych i połączonych ze sobą słów powstały stanowiące zupełnie nową wartość znaczeniową krótkie teksty, frazy i sentencje. Wspólne ćwiczenia, zabawa słowami sprawiły, że młodzież z dużym zaangażowaniem tworzyła swoje niepowtarzalne kolaże, które poza wizualnym wymiarem zaistniały również w sferze słów. Nie zabrakło również ćwiczeń stylistycznych.  Rozmawiano o różnych rodzajach stylu, o tym, czym charakteryzuje się dobry i odpowiedni sposób świadomego kształtowania wypowiedzi. Klubowicze dowiedzieli się, że stylu uczymy się przez całe życie i należy go pielęgnować i rozwijać, by był przemawiający do odbiorcy i cały czas własny.

Ćwiczenia, z którymi zmierzyli się klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki pozwoliły rozwinąć umiejętność twórczego myślenia, stymulując do aktywnej gimnastyki słownej oraz przekonać się, jak kreatywne używanie języka polskiego potrafi wzbogacić i upiększyć zarówno wypowiedź, jak
i napisany tekst.

                                                                                                                             Elżbieta Niewiadomska