Wystawy Barbary Zabłockiej i Cezarego Janiszewskiego

6 maja 2022 r. w Galerii „Pod Kopułą” odbył się wernisaż wystaw malarstwa Barbary Zabłockiej oraz fotografii Cezarego Janiszewskiego. Po przywitaniu głos zabrał kurator wystawy – Zbigniew Olchowik, który podkreślił znaczenie dwóch prestiżowych wystaw artystów z Ostrowa Wielkopolskiego. To zaszczyt, że po tak trudnym okresie pandemicznym wracamy do Państwa ze sztuką, która ma bogaty przekaz, własny styl i charakter. Mówił o dorobku artystycznym autorów prac, który jest niezwykle bogaty. Również Jerzy Gąsiorek nie szczędził pochwał pod adresem artystów i prowadzonej przez nich Galerii Sztuki Współczesnej. Wskazywał na profesjonalizm i zaangażowanie we wszystkim, co robią, bowiem jest to dopracowane co do najmniejszego szczegółu. Następnie głos zabrali artyści, którzy opowiedzieli o powstawaniu swoich prac, pasjach i towarzyszących im emocjach. Nie zabrakło też podziękowań organizatorom i dyrekcji gorzowskiej książnicy za możliwość prezentacji malarstwa i fotografii. Miłym akcentem kończącym nasze spotkanie było zwiedzanie Willi Lehmanna ze szczególnym uwzględnieniem Galerii Sztuki Regionalnej. Artyści byli zachwyceni wnętrzami zabytkowej willi i prezentowanymi zbiorami.

Barbara Zabłocka to nie tylko wybitna malarka, ale również projektantka, scenografka, zajmuje się także grafiką komputerową. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach malarskich, wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej prace znajdują się w kraju i za granicą. Autorka niezliczonych plakato-afiszy i materiałów promujących różnorodne projekty artystyczne, kultury i biznesu, m.in. festiwale: „Jimiway”, „Wszystko jest poezją”,  „Chanterelle” czy „Chopin w barwach jesieni”; tomiki poezji, katalogi do wystaw sztuki, etc.

Cezary Janiszewski jest z wykształcenia historykiem, natomiast z zamiłowania to fotografik, grafik, autor graficzny książek, folderów i afiszy. Od 19 lat dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Dziś prezentuje nam piękne fotografie z własnych podróży, w których precyzyjnie oddaje najciekawsze wnętrza, obiekty m.in. z Francji i Włoch.

Wystawa czynna do końca lipca 2022 r.

Edyta Latoszek

Fot. Bogdan Bloch