17.08.2022

Wszyscy za czymś tęsknią

W upalny dzień – 24 czerwca 2022 roku – Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się, aby porozmawiać o książce Piotra Adamczyka ,,Dom tęsknot”.

Powojenny Wrocław widziany z perspektywy mieszkańców jednej kamienicy – zwykłych ludzi, którzy bez udziału swojej woli stali się ofiarami burzliwych dziejów. “Dom tęsknot” to nietypowa saga. Jej narratorem jest potomek polsko – niemieckiej rodziny (ojciec jest polskim repatriantem, matka Niemką, która postanowiła pozostać we Wrocławiu ). Opisuje swoje przeżycia ( o dojrzewaniu i pierwszej wielkiej miłości ), ale również swojej rodziny oraz sąsiadów – a wszystko to nałożone jest na historię miasta.

Klubowiczom bardzo podobała się ta książka. Czyta się ją jak coś znajomego a jednocześnie budzącego wspomnienia. Autor wspaniale przedstawił poszczególne postaci (wyraziste) opowiadając ( doskonały zmysł obserwacyjny ) o nich z humorem i ironią zachowując jednocześnie dystans. Spotkamy się też z tajemnicą ( a nawet grozą ) jaką zawiera w sobie kamienica i co z tego wyniknie?!  Warto przeczytać aby się o tym przekonać.

,,Dom tęsknot” to piękna opowieść o tęsknocie, która jest nieodłącznym elementem każdego ludzkiego istnienia. Pozycja warta przeczytania. Gorąco polecamy!

Zofia Wydmuch – Badowska

Moderator DKK w Ośnie Lubuskim