25.01.2021

Witniczanie piszą – witniczanie czytają

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i Przyjaciół
Biblioteki są przede wszystkim wypożyczalniami książek. To zadanie, przy zachowaniu epidemicznych obostrzeń, jest obecnie realizowane. Gorzej z funkcją ośrodka czytelniczego, w którym działają Dyskusyjne Kluby Książki, gdzie można się spotkać z pisarzem i wysłuchać ciekawego wykładu. Z tym, z wiadomych powodów, jest problem. Projekt „Witniczanie piszą – witniczanie czytają” jest jedną z prób wypełnienia tej luki.
Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaczęła od założenia facebookowej grupy „Czytamy! – kwarantanna z książką”. Zamieszczane są w niej czytelnicze rekomendacje. W czasie pierwszego lockdownu była ona także miejscem spotkań autorskich online. Inną, starszą niż epidemia inicjatywą jest popularyzacja wiedzy o historii Witnicy na facebookowej grupie „Witnica na starej pocztówce” i na łamach miesięcznika „Witnicki flesz”, w którym zamieszczane są artykuły z cyklu „Witnickich pocztówek czar”.
Witniczanie piszą i czytają
Bibliotekarze tworzący grupę „Czytamy” odkryli, że w ciągu kilkunastu miesięcy witniczanie (obecni mieszkańcy gminy i pochodzący z niej) wydali sześć książek. Całkiem sporo. Każdego roku coś jest wydawane, a zdarza się, że sąsiedzi autorów o tym nie wiedzą. Stąd pomysł, aby zamieszczać na stronie facebookowej biblioteki filmiki, na których mieszkańcy M. i G. Witnica czytają fragmenty książek swoich „ziomków” znad Witny. „Repertuar” bez ograniczeń gatunkowych. Od bajek dla dzieci przez powieści sensacyjne, po teksty naukowe Zbigniewa Czarnucha.
Pożytki z tej akcji są przynajmniej trzy:
– promocja twórczości lokalnych autorów,
– aktywizacja czytelników – od uczniów szkół podstawowych do seniorów,
– promocja M. i G. Witnica.
Termin „witnicki autor” jest traktowany szeroko. Obejmuje on wszystkie piszące osoby, które kiedykolwiek mieszkały na terenie dzisiejszego M. i G. Witnica.
Organizacja przedsięwzięcia jest prosta: Uczestnicy nagrywają filmiki w domu i przesyłają do biblioteki. Tu bibliotekarki je montują i zamieszczają na bibliotecznej stronie Facebooka.
Do tej pory wpłynęło do biblioteki trzydzieści kilka filmików, z których pierwsze już zostały zaprezentowane. Nagrali je radni Rady Miejskiej, uczniowie miejscowych szkół,  podopieczni Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor i członkowie zespołu muzycznego „Cantores”. Ci ostatni wystąpili w niedawno wymyślonych strojach ludowych w barwach witnickiego herbu. Wkrótce dołączy do nich sekcja żywego słowa miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownicy Centrum Integracji Społecznej.
Władysław Wróblewski – Dyrektor MBP w Witnicy