W krainie wiecznych śniegów

Sceneria lodu, śniegu, wielkich mrozów i wesołej zabawy towarzyszyła uczestnikom ferii w „Komnacie Ducha Bajducha”.

Sceneria lodu, śniegu, wielkich mrozów i wesołej zabawy towarzyszyła uczestnikom ferii w „Komnacie Ducha Bajducha”.
Pierwszym etapem zajęć było zapoznanie się z najzimniejszymi regionami kuli ziemskiej. Dzieci korzystając z map świata, stron internetowych i własnej wyobraźni wykonały makiety dwóch biegunów: Antarktydy i Arktyki. W kolejnych dniach uczestnicy zajęć poznali i zrobili mapy następnych bardzo zimnych krain: Grenlandii, Alaski, Rosji i Kanady. Robiło się coraz zimniej, zwłaszcza kiedy uczestnicy zbudowali igloo oraz wykonali zwierzęta polarne z masy solnej i plasteliny. Aby nie zamarznąć, przerywnikami w zajęciach, były rozgrzewki w bardzo ciepłych ubraniach przy otwartych oknach, sztuczne ognisko i turnieje rzutów kulami ze styropianu także rozgrzewały. Następnym etapem podróży były kraje Skandynawskie: Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania. Dzieci wykonały również mapy tych krajów.

Końcowym przystankiem była Polska ze stolicą polskich Tatr – Zakopane. Swoje wspomnienia z pobytu w Zakopanem i nie tylko uczestnicy przenieśli na kartki papieru, przedstawiając pejzaże zimy w polskich górach.

W ostatnim dniu ferii dzieci przygotowały zdrowe przekąski i nie potrzebowały już zorganizowanej rozgrzewki, wystarczyła wesoła zabawa przy muzyce polskich wykonawców.

U. Mazur