Tydzień Zakazanych Książek

„Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone” – to hasło tegorocznego Tygodnia Książek Zakazanych, który odbył się w Bibliotece Herberta w dniach 23 – 28 września. W Wypożyczalni Głównej oraz w Wypożyczalni Naukowej zostały przygotowane przez bibliotekarzy książki, które kiedyś były poddane cenzurze. Do każdej wypożyczonej książki dołączona była zakładka, która informowała o tym, dlaczego dany tytuł nie mógł być wydawany i czytany.

„Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone” – to hasło tegorocznego Tygodnia Książek Zakazanych, który odbył się w Bibliotece Herberta w dniach 23 – 28 września.

W Wypożyczalni Głównej oraz w Wypożyczalni Naukowej zostały przygotowane przez bibliotekarzy książki, które kiedyś były poddane cenzurze. Wśród tytułów znalazły się między innymi: Lot nad kukułczym gniazdem, Kandyd, Kod Leonarda da Vinci, O powstaniu gatunków, Krytyka czystego rozumu, Książę, Buszujący w zbożu. Do każdej wypożyczonej książki dołączona była zakładka, która informowała o tym, dlaczego dany tytuł nie mógł być wydawany i czytany.

Akcja Banned Books Week wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest organizowana przez American Library Association od 1982 roku.

Marta Kudelska