03.07.2014

Ty też jesteś poetą!

W witnickiej bibliotece wróbelek Elemelek uczy pisania wierszy.
Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy postanowili udowodnić dzieciom, że potrafią pisać wiersze. W cyklu warsztatów „Ty też jesteś poetą!” uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych witnickiej szkoły podstawowej.
Zajęcia rozpoczynało czytanie poezji i rozmowa o tym, co powinno charakteryzować prawdziwy wiersz. Później dzieci wykonywały coraz to trudniejsze zadania literackie:
– układały paski, na których były wydrukowane wersy z wiersza o wróbelku Elemelku Hanny Łochockiej. Okazało się, że nie wystarczą rymy. Czasami utwór się rymował, ale nie miał sensu, bo wersy były ułożone w niewłaściwej kolejności. Trzeba ją było zmienić. Prosta historyjka o ptaszku, który znalazł kartofelek była okazją do zagłębienia się w literacki warsztat autorki. Wydarzenia są w nim przedstawiane w odpowiedniej kolejności: wróbelek znajduje kartofelek, postanawia go upiec. Poznajemy technologię rozpalania ogniska i proces pieczenia, kiedy to pyszny kartofelek kusi bombardując zmysł powonienia („przepysznie pachnie przecież”) i wzroku („kusząco się nadyma”).
– następnie dzieci brały na warsztat maszynopisy kalamburów Marcina Brykczyńskiego. Każdy z tych utworów zawierał kilka związków frazeologicznych, które pochodziły od jednego słowa. Na przykład od „konia” pochodził stary koń, końskie zdrowie i łyse konie, a od „ducha” wyzionąć ducha, zniknąć jak duch i podnieść na duchu. Niestety miejsca, gdzie powinny się znajdować związki frazeologiczne zostały wykropkowane. Na szczęście do wierszy były dołączane paski papieru z tymi brakującymi fragmentami. Zadaniem dzieci było wkleić te paski we właściwych miejscach. Tak aby wiersz się rymował i miał sens. Praca była wykonywana w grupach. Każda dostawała inny wiersz i na koniec, po wypełnieniu wykropkowanych miejsc, prezentowała go klasie.
– na koniec najtrudniejsze zadanie: każda grupa dostawała kartkę z rymami, które pojawiły się w utworach o wróbelku Elemelku. Jej zadaniem było ułożyć do tych rymów własny wiersz. Efekty pracy również były prezentowane na forum klasy razem z odpowiednimi fragmentami wierszy Hanny Łochockiej. Porównania bywały przekomiczne.
Na zakończenie zajęć jeden z chłopców powiedział bibliotekarzowi: „Wybawił nas pan od godziny polskiego”. Nie zauważył, że aktywnie uczestniczył w lekcji tego przedmiotu…

Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy