“Tajemnicza kobieta”

W dniu 22.02.2019 r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce „Tajemnicza kobieta” - A.Ekberg.

W dniu 22.02.2019 r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce „Tajemnicza kobieta” – A.Ekberg.

Opis od wydawcy:

„Nowy gatunek “love thriller” – Tajemnicza kobieta” to trzymający w napięciu duński kryminał, opowiadający o więzach rodzinnych, chciwości, oszustwach, morderstwach, zagrażającej życiu sztuce i wszechogarniającej miłości. Louise, właścicielka niewielkiej kawiarni na Christianso, wiedzie spokojne życie u boku Joachima, który jest pisarzem. Pewnego dnia w środku lata w kawiarni pojawia się mężczyzna. Przedstawia się jako Edmund i twierdzi, że Louise naprawdę ma na imię Helene i jest jego żoną, która trzy lata wcześniej zaginęła w okolicach Silkeborgu.” Czytało się ją łatwo i lekko, ale po skończeniu równie łatwo się o tym zapomina. Powieść nie przypadła nam do gustu, chociaż innym oczywiście może się podobać. Podczas naszego spotkania wywiązała się interesująca dyskusja o tym ,czy:„książka, która się nie podoba – czytać czy nie ?”

Każda książka ma swoją wartość ,wybór gatunków literackich jest naprawdę imponujący, ale co zrobić w przypadku, gdy wybrana przez nas lektura jakoś nas nie wciąga i zaczynamy męczyć się przy jej czytaniu? Oczywiście nie wszystko wszystkim się podoba ,o gustach się nie dyskutuje. I co wtedy? Odłożyć książkę na półkę czy dać jej jeszcze jedną szansę?

Każdemu czytelnikowi chociaż raz zdarzyła się sytuacja, że zaczął czytać książkę, która miała być interesująca –ale jakoś nie była Często sięgamy po powieść pod wpływem działań promocyjnych, zachęty ze strony czytelników czy “zachwytów” najprzeróżniejszych krytyków. Próbujemy więc czytać dalej ,z nadzieją, że akcja się rozkręci ,że dalej będzie tylko lepiej ,że każda książka ma jakąś wartość ,tylko należy to w niej dostrzec i wydobyć. Tak już jest – pewne książki, które przeczytamy pozostają na zawsze w pamięci i często do nich wracamy, a niektóre do takich nie należą.

„Tajemnicza kobieta” należy – według naszej oceny – do tej drugiej grupy.

M. Łukasiewicz

Nasze następne spotkanie odbędzie się 29.03.2019 r. o godz. 16.00.