18.11.2021

Szkolenie lubuskich bibliotekarzy z systemu bibliotecznego MAK+

Podstawowe i zaawansowane zagadnienia systemu bibliotecznego MAK+ były przedmiotem szkoleń online, które dzięki uprzejmości Zespołu MAK+ Instytutu Książki, przy udziale Działu Instrukcyjno-Metodycznego gorzowskiej Biblioteki Wojewódzkiej, odbyły się 17 listopada 2021 roku. W sumie w trwających pięć godzin szkoleniach uczestniczyli bibliotekarze z 14 gminnych bibliotek publicznych północnej części województwa lubuskiego w Bledzewie, Cybince, Drezdenku, Kłodawie, Kostrzynie nad Odrą, Lubiszynie, Ośnie Lubuskim, Santoku, Skwierzynie, Słubicach, Starym Kurowie, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie i Torzymie. Wiodącymi tematami było katalogowanie, rozbudowa opisu bibliograficznego, edycja i rozbudowa KHW, rejestry wirtualne, ubytkowanie, skontrum i wypożyczalnia. Szkolenie prowadził administrator systemu Paweł Suszczewicz, który w sposób komunikatywny i rzeczowy przedstawił dane zagadnienia oraz wyczerpująco odpowiadał na pytania uczestników. Niewątpliwą zaletą systemów bibliotecznych jest szybsze i pełniejsze dotarcie użytkowników bibliotek do zbiorów bibliotecznych. Dzięki nim biblioteki mogą lepiej wywiązywać się ze swoich podstawowych zadań zawartych w Ustawie o bibliotekach takich jak:
1) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych;
2) obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie.
Z 28 gminnych bibliotek publicznych działających pod nadzorem merytorycznym WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, 25 posiada system biblioteczny MAK+, dwie inny (SOWA, Libra) i tylko jedna, w Dobiegniewie, nie posiada.