04.07.2014

Świat piwa w witnickiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza do Galerii „Między Półkami” na wystawę „Birofilia z kolekcji Roberta, Wojciecha i Macieja Szyndlów”.
– Wszystko zaczęło się 16 lat temu – wspomina Robert Szyndel – kiedy podczas wspólnego spaceru podnieśliśmy z ziemi kapsel od piwa „Piast”, pochodzący z wrocławskiego, nieistniejącego już dziś browaru. Kapsel spodobał nam się, ładnie wykonany, kolorowy, z rysunkiem i napisami. Spontanicznie zapadła decyzja: będziemy zbierać kapsle od piwa. I tak to się zaczęło. Przez pierwsze dwa lata myśleliśmy, że jesteśmy jedynymi, którzy kolekcjonują tak dziwne rzeczy. Później okazało się, że w Polsce zajmuje się tym co najmniej kilkaset osób, a na świecie są ich tysiące. Dodam, że zbieranie etykiet jest jeszcze popularniejszym i dużo starszym hobby.
Po szesnastu latach kolekcja kapsli liczy sobie ponad 34 tys. egzemplarzy i stanowi jedną z największych w Polsce.  Szyndlowie zbierają również wszelkie akcesoria związane z witnickim browarem. Udało im się zgromadzić m.in. około 800 różnych witnickich etykiet.
– Eksponaty pozyskujemy głównie drogą wymiany, czasami choć znacznie rzadziej drogą zakupu – mówi Robert Szyndel. – Mamy mnóstwo znajomych na całym świecie. Od czasu do czasu  spotykamy się z nimi prywatnie albo przy okazji giełd birofilistycznych. Na co dzień komunikujemy się przez internet, a później wymieniamy się kapslami drogą pocztową. Bywa, że w tygodniu dostajemy i wysyłamy kilka przesyłek. Kolekcjonerstwo to tylko część obszaru piwnego, którym się interesujemy. Ciągle poszerzamy wiedzę na temat piwowarstwa, a gdy nadarza się okazja odwiedzamy browary w innych krajach. Maciek próbuje swoich sił w piwowarstwie domowym i eksperymentuje z rożnymi gatunkami piwa.
Na wystawie eksponowanych jest ponad trzysta kapsli pochodzących z najodleglejszych zakątków świata. Prezentowany jest też wybór etykiet witnickiego browaru i butelki po piwie. Większość z nich pochodzi z zachodniej części dzisiejszej Polski i liczy sobie około stu lat. Uwagę zwracają międzywojenne butelki szczecińskiego browaru z charakterystycznymi pierścieniami na szyjkach. Były one ukłonem w stronę inwalidów z I wojny światowej, którzy stracili wzrok i dotykiem rozpoznawali  markę ulubionego piwa.
Wystawa w bibliotece będzie czynna do końca wakacji. Całą kolekcję kapsli można obejrzeć w internecie na stronie www.kapsle.webd.pl

Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy