Stworzenie infrastruktury i digitalizacja regionaliów ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

18 czerwca 2015 r. zawarta została umowa o dofinansowanie projektu „Stworzenie infrastruktury i digitalizacja regionaliów” pomiędzy Narodowym Instytutem Audiowizualnym a Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Termin zakończenia realizacji zadania zaplanowano na 21 grudnia 2015 roku.

Środki finansowe pozyskane z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja w wysokości 246.261,00 zł oraz z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego w wysokości 61.795,00 zł pozwolą na stworzenie w WiMBP w Gorzowie Wlkp. Pracowni Digitalizacyjnej i rozpoczęcie procesu cyfryzacji zbiorów. Pracownia powstanie w jednym z pomieszczeń wyremontowanej z funduszy UE zabytkowej willi Lehmanna i będzie wyposażona w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt gwarantujący najwyższą jakość zapisu, m.in. skaner do negatywów oraz skaner A1 umożliwiający digitalizację wszystkich rodzajów dokumentów, w tym również wielkoformatowych (mapy, plakaty, grafika, gazety). Do digitalizacji w pierwszej kolejności wytypowano zbiory najcenniejsze, biorąc pod uwagę ich znaczenie dla kultury regionu, unikatowość oraz wartość naukową i edukacyjną, m.in. mapy nowomarchijskie pochodzące z oficyn francuskich, włoskich i niemieckich (XVI – XIX w.), grafiki historyczne (XVII w.), pocztówki dawnego Landsberga (XIX/XX w.), XIX – wieczne książki, czasopisma II obiegu oraz wybrane dokumenty życia społecznego. W latach następnych zostaną zdigitalizowane kolejne zbiory dokumentujące historię i kulturę regionu. Ogółem do 2020 r. wytypowano do włączenia do biblioteki cyfrowej 22193 obiekty ze zborów własnych WiMBP. Planuje się także zaproszenie do współpracy przy tworzeniu e-biblioteki innych instytucji kultury oraz organizacji i stowarzyszeń.

Cyfryzacja zasobów bibliotecznych pozwoli na udostępnianie ich w przestrzeni internetowej bezpłatnie i bez ograniczeń, a także zapewni ochronę dokumentów oraz lepsze ich wykorzystanie do celów naukowych i edukacyjnych.  Wyrówna to szanse dostępu do wiedzy i informacji osobom mającym utrudniony dostęp do biblioteki tradycyjnej ze względu na miejsce zamieszkania, godziny i charakter pracy, niepełnosprawność, podeszły wiek, częste zmiany miejsca pobytu. Z biblioteki cyfrowej będzie mógł korzystać każdy, wszędzie i o każdej porze.

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+