29.11.2017

Spotkanie z Reportażem Radiowym (2)

29 listopada 2017 r. w głównym gmachu WiMBP miało miejsce drugie Spotkanie z Reportażem Radiowym autorstwa gorzowskiej dziennikarki Radia Zachód, Izabeli Patek. Bohaterką audycji pt. „Nie mam żalu do życia” była Pani Anna Szymanek, świętująca w tym roku 60 lat pracy twórczej, 80 wiosen życia i 100 zorganizowanych plenerów artystycznych. Spotkanie otworzyła wicedyrektor Biblioteki, Pani Marzena Wysocka. Po powitaniu licznie przybyłych gości, zaprezentowała sylwetki bohaterek wieczornego spotkania. Po niej wystąpiła Pani Krystyna Kamińska (doktor nauk humanistycznych, dziennikarka i wydawca) przedstawiając krótką historię reportażu. Słuchaniu audycji (w której Pani Ania i jej przyjaciele snuli biograficzne wspomnienia i dzielili się przemyśleniami na temat życia i artystycznej twórczości), towarzyszyła prezentacja prac artystki: ceramiki, rysunku i malarstwa. Po dyskusji i pamiątkowych zdjęciach można było odwiedzić Galerię Sztuki Regionalnej, gdzie znajdują się prace gorzowskiej artystki.

 

Anna Szymanek

Całe swoje życie związała ze sztukami plastycznymi. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, w pracowni ceramiki prof. Julii Kotarbińskiej i pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego (dyplom w 1964 r.). Do połowy lat 80. główną dziedziną jej wypowiedzi artystycznej była ceramika, w której często można było dostrzec fascynację formami natury. Względy zdrowotne sprawiły, że artystka musiała znaleźć inną formę komunikowania się z odbiorcą sztuki. I tak zaczęła wypowiadać się w malarstwie i rysunku. Uczestniczyła w licznych konkursach, wystawach i plenerach organizowanych w kraju i za granicą. Bogaty dorobek artystyczny Anny Szymanek był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Miasta. Jej prace znalazły się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu, Muzeum Müllrose, BWA w Szczecinie, Sieradzu, Gorzowie Wlkp., Urzędzie Miejskim w Tychach, Mikołowie, Frankfurcie n./O (Niemcy), Rydze (Łotwa) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie.

 

Izabela Patek

Dziennikarz z 25-letnim stażem. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek Nauki Polityczne ze specjalnością dziennikarską). Roczna praca w oddziale TVP Kraków, kolejna – w katolickim Radiu Gorzów, a od 1994 r – w Rozgłośni Polskiego Radia RadioZachód S.A. Najważniejszy nurt twórczości radiowej Izabeli Patek to reportaże artystyczne (literackie), a także audycje o obiektach zabytkowych Gorzowa i ich rewitalizacji. Dziennikarka jest laureatką wielu nagród w konkursach ogólnopolskich. Doceniona przez Radę Programową Radia Zachód, otrzymując tytuł „Dziennikarza roku” (2010). Wyróżniona m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

 

M. Barczyńska-Kowańdy
Fot. Bogdan Bloch