Spotkanie z Edwardem Pasewiczem, autorem powieści “Pulverkopf”

W dniu 23 września 2022 w ramach cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” odbyło się spotkanie z Edwardem Pasewiczem, autorem powieści “Pulverkopf”, nominowanej do literackiej nagrody Nike.
Podczas spotkania, moderowanego przez Agnieszkę Kopaczyńską-Moskaluk, uczestnicy mogli się dowiedzieć jak misternie skonstruowana, wciągająca, wielopoziomowa, intertekstualna jest powieść. Książkę można odczytywać jako symfonię literacką, lecz również  jako wielowątkową opowieść o losach mieszkańców wielokulturowego Międzyrzecza. Patryk Werhunt – główny bohater odkrywa swoją tożsamość odmieńca. Dorasta kształtowany przez babkę, Weronikę Werhunt, która zaszczepia w nim obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima. Staje się to pretekstem do odkrycia tajemnic, trudnych i brutalnych historii.
Edward Pasewicz pisał „Pulverkopf” piętnaście lat.  Czytelnik z pewnością zauważy jak gigantyczną pracę musiał włożyć autor w stworzenie tak wielowątkowej opowieści.