Spotkanie DKK przy Wypożyczalni Głównej

Po przerwie spowodowanej pandemią Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 30.06.20 r. Tematem była książka Zeruyi Shalev „Co nam zostało ?”.

Po przerwie spowodowanej pandemią Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 30.06.20 r. Tematem była książka Zeruyi Shalev „ Co nam zostało ?”.

To opowieść o osobach w swoim przełomowym okresie życia. Pozornie poukładane i harmonijne życie Diny to nieustanny kompromis z powodu egocentryzmu męża i dorastającej córki. Kiedy Dina dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci – zmienia swoje podejście do sprawy. Chce dokonać adopcji, ale potrzebuje zgody męża i córki. Awner– brat Diny także jest na życiowym zakręcie. W wieku 40 lat dochodzi do wniosku, że jego małżeństwo nie jest tym, czego oczekiwał. Oboje dojrzewają do tego, że zmiany wymagają odwagi, czasami przeciwstawienia się światu.

Powieść odzwierciedla także sytuację społeczno-polityczną Izraela. Jej specyficzną  niepewność. Życie przez wiele lat w kibucowych wspólnotach rzutuje na problemy i umiejętności tworzenia rodziny. Ma to swoje konsekwencje w przyszłych pokoleniach.

Tekst i fot. J. Paradowska