31.01.2023

Spotkanie DKK, Ośno Lubuskie, 27 stycznia 2023 roku

 Cierpliwości, powtarzam. Nie ma drogi na skróty

                                                                          Amas Oz  ,,Na ziemi Izraela”

 

 

W nowym 2023 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się 27 stycznia aby porozmawiać o książce Pawła Smoleńskiego pt. Wnuki Jozuego. Jest to interesująca książka o trudnych relacjach  społeczno-politycznych  współczesnego Izraela i Palestyny.

Po wyjściu z Egiptu i czterdziestu latach  tułaczki na pustyni, Pan kazał Mojżeszowi wejść na górę  z łańcucha Nabawim   i pokazał mu kraj, który wybrał dla swojego ludu. Mojżesz był już stary, niedołężny i miał nigdy nie postawić  stopy na ziemi Izraela. Ale za nim umarł, poprosił Boga, aby wskazał jego następcę, który wyprowadzi  naród wybrany  do Ziemi Obiecanej. ,,Weź Jozuego, syna Nuna” – odpowiedział mu Pan.

      Na Zachodnim Brzegu opowieści sprzed  tysięcy lat znaczą tyle samo, co doniesienia prasowe, są równie realne i aktualne. Dla coraz liczniejszych żydowskich osadników słowa Księgi są podstawą roszczeń do tej ziemi. Ale co począć z arabskimi sąsiadami?

Wnuki Jozuego to podróż po żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu i rozmowy z ich mieszkańcami. Wypowiedzi bohaterów są przytaczane tylko z oszczędnym komentarzem autora. Smoleński  bardziej udziela głosu swoim rozmówcom, niż stara się do czegoś przekonywać. Członkinie Klubu zgodnie orzekły, że książka wymaga od czytelnika skupienia i zaangażowania. Mocno rozbudowane cytaty  ze Starego Testamentu (zwłaszcza na początku książki nie ułatwiają  czytania.) Z lektury wyłaniają się pytania, na które trudno z naszej perspektywy swobodnie odpowiedzieć, np.:

  • Skąd ten konflikt z arabami?
  • Co to znaczy być prawdziwym Żydem?
  • Fanatyzm,gdzie się zaczyna?
  • Co z konceptem dwóch państw dla dwóch narodów (porozumienia z Oslo)?
  • Dyskryminacja i nietolerancja, ( czy ci z Tel Awiwu to nie są prawdziwi Izraelczycy)?

Odbiorcy mają trudne zadanie, aby rozeznać się  w obecnej sytuacji panującej w Izraelu, a przecież ma ona wpływ na nasze życie. Dlatego warto orientować się w tych złożonych politycznych i społecznych  relacjach. Zrozumieć historię tego skrawka ziemi nie jest łatwo. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że dyskusja w Izraelu  toczy się się nie o rzeczywiste dobro państwa, ale o przeforsowanie własnej wizji świata  i narzucenie jej innym. Nie chodzi o dialog czy rozmowę prowadzącą do  rozwiązania problemu, ale chęć przyporządkowania sobie innych oraz ustanawianie własnego prawa i systemu wartości. Czyż nie brzmi to znajomo?!

Fantastyczny reportaż Smoleńskiego, który oczywiście  o konflikcie izraelsko-palestyńskim nie mówi wszystkiego, ale daje do myślenia i własnych refleksji na ten trudny temat. Reportaż wart z pewnością czasu poświęconego na jego przeczytanie pozostawił Klubowiczki  z wrażeniem ,,trudne to wszystko”.

                                                                                       Zofia Wydmuch-Badowska

                                                                                Moderator DKK w Ośnie Lubuskim

Następne spotkanie  – 24 lutego 2023 r.

      Czytamy: Lato utraconych – Anny Kańtoch. 

Czytamy: Lato utraconych – Anny Kańtoch.