Spotkanie autorskie Haliny Grochowskiej

W dniu 13 listopada bieżącego roku w Bibliotece Herberta odbyło się spotkanie z pisarką Haliną Grochowską, która w roku 2018 została laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w kategorii Proza za powieść „Poprawiny”.

W dniu 13 listopada bieżącego roku w Bibliotece Herberta odbyło się spotkanie z pisarką Haliną Grochowską, która w roku 2019 została laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w kategorii Proza za powieść „Poprawiny”.

Autorka w czasie spotkania opowiedziała swoim czytelnikom między innymi o tym, jak w wieku 60 lat rozpoczęła pisać swoje powieści i o tym, co stanowiło inspiracje dla jej twórczości. Autorka opisała jak dokładnie przygotowuje się do napisania każdej kolejnej powieści. Akcja jej trzech utworów („Poklask”, „Pokłon”, „Poprawiny”) rozgrywa się w okresie PRL, na terenie obecnego województwa lubuskiego, najczęściej w Zielonej Górze. Dlatego – tłumaczyła autorka – w trakcie pisania swoich powieści musiała zadbać o dokładne odtworzenie politycznych, społecznych i obyczajowych szczegółów tamtej epoki oraz ówczesnej topografii miasta i okolic. W przygotowaniach do pisania Halina Grochowska posiłkowała się częściowo książkami historycznymi i artykułami prasowymi, ale również swoimi zielonogórskimi wspomnieniami z dzieciństwa czy późniejszymi doświadczeniami z życia w PRL. Jej książki mają bowiem wyraźny rys autobiograficzny. Postacie w jej utworach wzorowane są na osobach – krewnych i obcych – które żyły obok niej w czasach PRL-u. Niektórymi swoimi zielonogórskimi wspomnieniami z lat 50-tych i 60-tych Halina Grochowska podzieliła się także z czytelnikami obecnymi na spotkaniu. Następnie odpowiadała na pytania czytelników dotyczące jej twórczości. Na spotkaniu można było zakupić książki autorki oraz uzyskać dedykację i autograf.

Marcin Gapski

Foto: Ewa Pisula, Halina Grochowska