„Służyć w miłości”

„Biskup Stefan Regmunt w 25. rocznicę święceń biskupich. Posługa w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, wywiad przeprowadził ks. Waldemar Kostrzewski, wyd. Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Zielonej Górze, 85 s.

5 stycznia 2020 r., w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyła się uroczysta msza święta, podczas której obchodzony była 25. rocznica przyjęcia święceń biskupich przez ks. Stefana Regmunta, obecnie emerytowanego biskupa-seniora. Z okazji jubileuszu ukazała się książka „Biskup Stefan Regmunt w 25. rocznicę święceń biskupich. Posługa w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. Jest to wywiad rzeka przeprowadzony i spisany przez ks. Waldemara Kostrzewskiego.

*

Bp Stefan Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r. w Krasnymstawie. W 1976 r. ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu i otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył również specjalistyczne studia z zakresu psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uwieńczone obroną pracy doktorskiej.

3 grudnia 1994 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Diecezji Legnickiej. Święcenia biskupie przyjął 6 stycznia 1995 r. z rąk św. Jana Pawła II w Uroczystość Objawienia Pańskiego.

29 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim.  Jako zawołanie swej posługi biskupiej obrał słowa  „Służyć w miłości” („Servire in caritate” ), które widnieje na okładce książki.

*

Rozmowa ks. Waldemara Kostrzewskiego z biskupem Stefanem Regmuntem podzielona jest na kilka rozdziałów dotyczących różnych problemów wiary, misji i życia codziennego.

  1. Dzień, w którym zostałem Biskupem Diecezjalnym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
  2. Praca Biskupa Diecezjalnego
  3. Dzień poświęcenia figury Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie
  4. Spotkania z papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem
  5. Dzień prywatny Biskupa Diecezjalnego
  6. Dzień, w którym zrezygnowałem z posługi Biskupa Diecezjalnego
  7. Dzień Biskupa Seniora

*

Na okładce książki zdjęcie biskupa Regmonta głoszącego homilię, a w tle figura Chrystusa Króla w Świebodzinie. Choć inicjatorem postawienia figury i nadzorcą wszystkich prac był ks. prałat Sylwester Zawadzki, to ksiądz biskup bardzo go wspierał. Tu wspomina rozliczne kłopoty związane z budową i swoje zaangażowanie w sfinalizowanie tego projektu. Teraz dumny jest nie tylko usytuowania tego pomnika w Świebodzinie, a więc w naszej diecezji, ale z kultem tego miejsca, który już się zrodził i z kolejnych inicjatyw związanych z pielgrzymkami i uroczystościami w tym miejscu.

*

Przejmujący jest rozdział, w którym ks. biskup opowiada o swojej chorobie. Otwiera go zdjęcie wychudzonego, schorowanego biskupa.

Niebawem po skończeniu 60 lat dowiedział się, że poważnie choruje na wątrobę. Kolejne badania wykazywały, że jedynym sposobem przezwyciężenia choroby jest przeszczep. To zabieg trudny, nie wiadomo, kiedy znajdzie się dawca, a potem, jeśli operacja się uda, długie leczenie, by dojść do stanu umożliwiającego dobre funkcjonowanie organizmu. Długo szukał odpowiedzi na pytanie: czy mając świadomość tej konieczności może sprawować funkcję biskupa i być odpowiedzialnym za życie Kościoła w całej diecezji? Prowadził rozmowy nie tylko z lekarzami, ale także ze zwierzchnikami kościelnymi.

28 kwietnia 2015 r. bp Stefan Regmunt złożył na ręce Ojca Świętego Franciszka prośbę o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego. Prosił Ojca Świętego, aby obowiązki mógł przejąć ktoś, kto w pełni zrealizuje aktualne potrzeby związane z życiem i działalnością lokalnego Kościoła.
Odpowiedź otrzymał już 5 maja 2015 r. Ojciec Święty przychylił się do prośby i przyjął rezygnację. Przekazał też życzenia powrotu do zdrowia, zapewnił o modlitwie o Bożą pomoc, ale także poprosił, aby bp Regmunt pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania następcy. Nie było wiadomo, kiedy to nastąpi, a stan zdrowia pogarszał się niemal z dnia na dzień. 13 maja, w szpitalu ks. biskup przygotował zawiadomienie o swojej rezygnacji i pozwolił wpisać siebie na listę oczekujących na zdrową wątrobę. Ta znalazła się już 26 maja 2015 r. Potem długa operacja i długa rekonwalescencja.

Dopiero 18 listopada specjalnym pismem noncjusz papieski zawiadomił ks. biskupa, że 23 listopada we wszystkich parafiach zostanie odczytany list informujący o zwolnieniu ks. biskupa z dotychczasowych obowiązków a „powierzeniu mu funkcji administratora apostolskiego diecezji od momentu ogłoszenia aż do objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez następcę”. Papieskie młyny mielą wolno, minęło pół roku, w czasie którego trwała procedura przejścia w stan spoczynku. Ale już w dniu publicznego ogłoszenia tej wiadomości, czyli 23 listopada 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował nowego Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ingres biskupa Tadeusza Lityńskiego odbył się 5 stycznia 2016 r.

*

Biskup Stefan Regmunt długo nie mógł się przyzwyczaić do tytułu biskupa-seniora. Miał dopiero 64 lata, a biskupi pełnią swoją misję do 75. roku życia.

Teraz, na szczęście czuje się dobrze i mógł osobiście odprawić uroczystą Mszę św. z okazji swojego jubileuszu 25-lecia święceń biskupich. Zawsze jest wierny swojej dewizie: Służyć z miłością”.

Książkę kończą reprodukcje pism Ojca św. i noncjusza papieskiego, jest więc okazja do obejrzenia takich dokumentów, z których najważniejsze wystawiane są po łacinie.

***

„Biskup Stefan Regmunt w 25. rocznicę święceń biskupich. Posługa w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, wywiad przeprowadził ks. Waldemar Kostrzewski, wyd. Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Zielonej Górze, 85 s.