Rysunek i malarstwo Tadeusza Pękalskiego

10 stycznia 2019 r. w Galerii „Pod Kopułą” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbył się wernisaż rysunku i malarstwa Tadeusza Pękalskiego.

10 stycznia 2019 r. w Galerii „Pod Kopułą” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbył się wernisaż rysunku i malarstwa Tadeusza Pękalskiego.

Tadeusz Pękalski urodził się 5 listopada 1942 r. w Łowiczu, do Gorzowa Wielkopolskiego wraz z rodzicami przyjechał w sierpniu 1945 r. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej z tytułem magistra inżyniera architekta. W trakcie studiów zgłębiał tajniki rysunku i malarstwa pod kierunkiem prof. Adama Gierżabka i doc. Marii Leszczyńskiej. Najważniejszy okres działalności artystycznej T. Pękalskiego przypada na lata 1963-1975, jak zaznacza sam artysta, charakteryzujący się poszukiwaniami „(…) formalnymi z preferencją dla syntezy i ekspresji środków wyrazu”. Cykl prac „Destrukcja” powstał w 2018 r.

Podczas wernisażu goście mogli obejrzeć prace pełne spontaniczności, swobody, a w przypadku malarstwa – gry barw i światła, jednak z naciskiem na ciemną tonację barw. Artysta chętnie eksperymentuje z kreską, techniką. Zauważalna jest geometryzacja w przestrzeni wielu dzieł. Tematyka rysunku i malarstwa jest obszerna; są detale architektoniczne, fragmenty przestrzeni miejskiej, ale też postacie, akty, twarze, nie zabrakło abstrakcji.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości, wernisaż stał się również okazją do spotkania rodziny T. Pękalskiego. Były podziękowania, nie zabrakło łez wzruszenia, pamiątkowych rodzinnych fotografii. Autor prac przyznał, że długo przymierzał się do tej wystawy. Ciepłe uśmiechy na twarzach zgromadzonych oraz gratulacje, z pewnością potwierdziły słuszność tej decyzji.

Katarzyna Sanocka-Tureczek, Dział Zbiorów Regionalnych