„Ramiona Antajosa. Z teorii i historii regionalizmu literackiego w Polsce”

W dniu 8 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” pt. „Ramiona Antajosa. Z teorii i historii regionalizmu literackiego w Polsce”, które  otworzył dyrektor Biblioteki Sławomir Szenwald.

Moderatorem spotkania była prof. Katarzyna Taborska, która przedstawiła książkę  jako obowiązkowy podręcznik dla osób zajmujących się regionalizmem. Mit Anteusza (Antajosa), zaczerpnięty z eseju Zbigniewa Herberta, opowiada o sile, która bierze się z ziemi, z zadomowienia, z miejsca w którym żyjemy. W kolejnej części wystąpienia poruszone zostały zagadnienia mitu Anteusza, regionalizmu literackiego z perspektywy historycznej.

     Profesor Małgorzata Mikołajczak opowiedziała o badaniach nad regionalizmem prowadzonych pod jej kierownictwem przez ośrodki akademickie w ramach projektu „Regionalizm w badaniach literackich: tradycja i nowe orientacje”. Dzięki projektowi zmieniono myślenie o regionie w kategoriach centrum – peryferie, dotychczas często postrzeganego przez pryzmat prowincji i zaściankowości. Tymczasem okazuje się, że literatura regionalna ponownie została zauważona i doceniona. Za przykład profesor Mikołajczak podała m.in. noblistkę Olgę Tokarczuk oraz cenioną w kraju autorkę Zofię Mąkosę.